Szkółka kontenerowa w Skierdach – Co to są liścienie? Audycja leśna

Mieliśmy przyjemność odwiedzić Szkółkę Kontenerową w miejscowości Skierdy, wraz z Panem Stefanem Traczykiem, nadleśniczym; P. Markiem Sapiejewskim, leśniczym, szkółkarzem; oraz P. Pawłem Wysockim, podleśniczym szkółki w gminie Jabłonna. Szkółka kontenerowa w Skierdach – zdjęcie

Szkółka kontenerowa w Skierdach

Szkółka kontenerowa w Skierdach – Jak to wygląda

Szkółka leśna znajduje się w gminie Jabłonna, w powiecie legionowskim , w miejscowości Skierdy. Na terenie działają szkółki klasyczne jak i kontenerowe. Szkółka kontenerowa jest bardzo nowoczesna, powstała w 2000r, produkuje sadzonki w nowoczesnym systemie. Nasza szkółka w powiecie rocznie produkuje ok. 3,5 mln sadzonek !

Okres wiosenny to bardzo pracowity czas dla leśników. Od początku marca prowadzona jest sprzedaż hurtowa jak i detaliczna wyprodukowanych sadzonek drzew rodzimych. Takie drzewka można nabyć od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkółki. Cennik umieszczony jest w gablocie oraz na stronie nadleśnictwa Jabłonna.

 

Szkółka kontenerowa w Skierdach – Co to liścienie?

Mały modrzew
Mały modrzew

Liścień, liść zarodkowy – liść powstający w rozwijającym się zarodku. U niektórych roślin są to jedyne liście obecne w dojrzałym nasieniu, u innych (np. u fasoli) między liścieniami powstaje pączek z zawiązkami kolejnych liści. Liścienie są krótkowieczne i szybko odpadają po rozwinięciu przez roślinę kolejnych liści.

Udaliśmy się na spacer do bloku cieplarnianego w którym rozwijają się siewki poszczególnych gatunków drzew, i mieliśmy przyjemność rozmowy z Panem Markiem Sapiejewskim, leśniczym i szkółkarzem.

Liścienie są to w skrócie pierwsze pojawiające się liście po wzroście wysianych nasion. Siewki, które widzimy po boku na fotografiach mają trzy tygodnie i trudno dla mnie jest je odróżnić między soba. Ilość liścieni pomaga przypisać siewkę do gatunku drzewa np.:

– Sosna od 5-7

– Modrzew 5-6

– Świerk 7-10

Ważne jest również, że leśnicy przed wyłożeniem siewek na świeże, rześkie powietrze, muszą je w odpowiedni sposób zahartować temperaturowo. Na początku rozwoju utrzymywana jest temperatura 25 stopni, następnie temperaturę obniża się do stopni 10ciu, a następnie siewki są już wywożone na dwór.

Siewki wysadzane są po dwa nasionka do kontenerka. Jeżeli wzejdą dwa nasionka, ręcznie usuwane jest to słabsze.

Szkółka kontenerowa w Skierdach – Strategia drzew

17948506_1532807083396706_1485298044_oPorozmawialiśmy również z Panem Traczykiem na temat strategii drzew. One tak jak i ludzie mają różne strategie przetrwania. Nowe igły czy liście pojawiają się na różnym etapie, każde drzewo „wybiera” termin najdogodniejszy z doświadczenia wielu wielu lat. Jedne wypuszczają liście trochę wcześniej inne później. Nawet mamy taki przypadek:

Dąb bezszypułkowy wypuszcza liście dwa tygodnie wcześniej niż dąb szypułkowy.

Życzenia wielkanocne:

– „Nadleśnictwo Jabłonna przekazuje najserdeczniejsze życzenia. Zdrowych, pogodnych, rodzinnych świąt Wielkiej Nocy” – Życzył od nadleśnictwa Jabłonna Pan Stefan Traczyk

Szkółka kontenerowa w Skierdach – Audycja

Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo – Leśna przy ul. Zakopiańskiej – poprzednia Audycja Leśna

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *