Ogrzewanie powierzchniowe – audycja EKO

Ogrzewanie powierzchniowe

Polecając do domu ekologiczne, niskotemperaturowe systemy ogrzewania bazujące na pompach ciepła i systemach hybrydowych, polecamy jednocześnie zastosowanie w miejsce tradycyjnych grzejników ogrzewanie powierzchniowe. Najpopularniejszym systemem ogrzewania powierzchniowego jest ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe składa się z rur z tworzywa PE ułożonych pod posadzka lub podłogą w tak zwanej wylewce.

Systemy ogrzewania podłogowego są korzystne dla zdrowia. Niewidoczna instalacja eliminuje konieczność czyszczenia przestrzeni za grzejnikami oraz mycia widocznych rur. Systemy te prawie nie powodują unoszenia się kurzu, dlatego stanowią idealne rozwiązanie dla alergików. W stosunku do ogrzewania tradycyjnego zapewniają 15% oszczędność energii.

z13678434QBudowa-podlogi-metoda-mokrapodłogówka 1

ogrzewanie_grzejnikowe_Rys_2-730x490ogrzewanie_podlogowe_Rys_1-730x490

Zdecydowanie bardziej efektywnym systemem ogrzewania powierzchniowego jest:

ogrzewanie ścienne

 ogrzewanie-ścienne-1-768x576

 

Ogrzewanie ścienne – czym różni się od podłogowego?

Ogrzewanie ścienne ma takie same zalety takie jak podłogowe, różnicą jest inny rozkład temperatury w pomieszczeniu, który rozchodzi się równomiernie po całej długości ściany. Nie jest on tak korzystny jak w przypadku ogrzewania podłogowego, który jest najlepiej tolerowany przez organizm człowieka (najcieplej przy stopach, chłodniej przy głowie). W ogrzewaniu podłogowym temperatura podłogi z powodów użytkowych i higienicznych nie może przekraczać 29°C, natomiast w ogrzewaniu ściennym nie mamy kontaktu ze ścianą – dlatego jej temperatura może wynosić 35-45°C. Dzięki możliwej wyższej temperaturze powierzchni ściany grzewczej, ogrzewanie ścienne oddaje nawet do 160 W/m2, to prawie dwukrotnie więcej niż ogrzewanie podłogowe (80-100 W/m2).

schemat-ogrzewanie-ścienne-768x441

W nawiązaniu do powyższego rysunku, w skład ogrzewania ściennego wchodzą:

  1. Rury grzewcze
  2. Izolacja termiczna
  3. Mocowanie rur
  4. Rozdzielacz
  5. Szafka instalacyjna
  6. Automatyka

Ogrzewanie powierzchniowe – Ważne – izolacja ścian zewnętrznych

 

Ogrzewanie ścienne wykonuje się na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych, sąsiadującymi między pomieszczeniami. W przypadku tych pierwszych pamiętajmy, że taka ściana jest narażona na straty ciepła – dlatego jej izolacja musi sprostać obowiązującym przepisom. Jeżeli chcemy wykonać takie ogrzewanie w istniejącym budynku, sprawdźmy czy konieczne będzie wykonanie dodatkowej izolacji na ścianach zewnętrznych. W przeciwnym razie część energii cieplnej będziemy tracić przez zimne, niedocieplone ściany na zewnątrz. Pamiętajmy, że w każdym pomieszczeniu wystarczy jedna ściana grzejna, jednak w dużych pomieszczeniach gdzie odległości miedzy przeciwległymi ścianami przekraczają 5 m – ogrzewanie tylko jednej ze ścian może nie wystarczyć do uzyskania komfortu cieplnego w naprawdę zimne dni.

 

Ogrzewanie ścienne może być wykonane w postaci podobnej do ogrzewania podłogowego, czyli składać się z systemu rur PE umieszczonych na ścianie pod tynkiem.

minitec-wall-installation-wet-i

Producenci oferują całe kompletne zestawy do ogrzewania ściennego

renovis-iii-wand

Ogrzewanie powierzchniowe – Inne rozwiązanie

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie również pod tynkiem tak zwanego grzejnik podtynkowego, składającego się z konstrukcji rurek metalowych tworzących siatkę

grzejnik podtynkowy

Producenci starają się zaoferować coraz bardziej wymyślne i łatwiejsze w montażu systemy ogrzewania ściennego. Takimi na pewno są panele grzewcze. Panale grzewcze są niczym innym jak powszechnie stosowanymi płytami karton- gipsowymi z zabudowanym systemem grzewczym – folią aluminiową dla poprawy promieniowania i zabudowanymi wewnątrz płyty rurkami z tworzywa sztucznego.

080312sanha3 (1)

Ogrzewanie powierzchniowe – Panele ścienne

Panele ścienne maja cieńsze rurki niż ogrzewanie podłogowe i wymagają zdecydowanie mniej podgrzanej wody, co daje nam kolejną oszczędność energii.

Istnieją przykładowo panele, w których ogrzana woda przepływa tylko przez umieszczony na dole kolektor, który przekazuje ciepło do napełnionych specjalną cieczą elementów radiacyjnych, co w elekcie daje minimalne zapotrzebowanie na ciepłą wodę systemową.

panel seffio

System grzewczy w postaci ściennych paneli grzewczych wykorzystuje ciepło promieniowania IR-C, tworząc ciepłą i przyjemną atmosferę w pomieszczeniu podobną do tej jaką daje piec kaflowy. W systemie tym ocieplane są również ściany i meble, które oddają ciepło promieniowania. Ścienne panele grzewcze latem mogą służyć również do schładzania.

Innym systemem ogrzewania powierzchniowego, stosowanym zarówno w ogrzewaniu podłogowym, ściennym jak i sufitowym są maty kapilarne. Zawierają one zatopiony system cienkich rurek – kapilar. Świetnie nadają się tez do chłodzenia ścian latem. Co do chłodzenia, to do chłodzenia możemy wykorzystywać każdy z systemów ogrzewania powierzchniowego, ale najbardziej efektywne jest chłodzenie sufitowe.

Ogrzewanie powierzchniowe

 Oszczędność kosztów ogrzewania przy zastosowaniu systemu ściennych paneli grzewczych

Dzięki ciepłu promieniowania temperaturę pomieszczenia można utrzymywać o 3-4°C poniżej temperatury powietrza wymaganej przy tradycyjnych systemach ogrzewania, zachowując przy tym pełen komfort (przykładowo Zamiast 21°C wystarcza 17°C ). Już samo to oznacza oszczędność 15-20% kosztów. Jednocześnie sucha pod wpływem ogrzewania ściana izoluje znacznie lepiej, dzięki czemu może się okazać, że niepotrzebny jest kłopotliwy montaż izolacji w celu oszczędzania energii. Ponadto ogrzewanie z wykorzystaniem niższej temperatury jest wyżej oceniane w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku niż konwencjonalne rozpraszacze ciepła

 

Temperatura parametru

Sprawność (COP)

Roczne zużycie

energii [kWh]

Roczny koszt

ogrzewania [zł]

45°C grzejniki

3,8

6606

4294

40°C ogrzewanie podłogowe

4,3

5593

3636

33°C maty kapilarne

5,2

4609

2996

Tabela – porównanie rocznego zużycia energii i kosztów ogrzewania przy sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło 24 000 kWh.

Dom ca 240 m2

System ogrzewanych ścian a higiena i zdrowie

Dzięki ogrzewanym ścianom długotrwale zapobiega się powstawaniu pleśni, często występującej w odnowionym starym budownictwie. Oprócz czysto zdrowotnego aspektu oznacza to także istotną ochronę substancji budowlanej. Ponieważ nie występuje konwekcja, nie dochodzi też do zawirowań kurzu, co
wychodzi naprzeciw przede wszystkim alergikom. Zastosowane ekologicznie wartościowe tworzywa z naturalnych i miejscowych źródeł przyczyniają się też do zdrowych warunków mieszkalnych. Ścienne panele grzewcze mogą stanowić uzupełnienie dla konwencjonalnych grzejników bądź całkowicie je zastępować.

System ogrzewanych ścian a higiena i zdrowie

Dzięki ogrzewanym ścianom długotrwale zapobiega się powstawaniu pleśni, często występującej w odnowionym starym budownictwie. Oprócz czysto zdrowotnego aspektu oznacza to także istotną ochronę substancji budowlanej. Ponieważ nie występuje konwekcja, nie dochodzi też do zawirowań kurzu, co
wychodzi naprzeciw przede wszystkim alergikom. Zastosowane ekologicznie wartościowe tworzywa z naturalnych i miejscowych źródeł przyczyniają się też do zdrowych warunków mieszkalnych. Ścienne panele grzewcze mogą stanowić uzupełnienie dla konwencjonalnych grzejników bądź całkowicie je zastępować.

 

 

Wady ogrzewania ściennego

Dobrze dobrane, zaprojektowane, prawidłowo wykonane i później eksploatowane, wykonane z bardzo dobrych gwarantowanych materiałów jest w zasadzie bez wad.
Pewnym mankamentem może być aranżacja ściany z obrazami. Trzeba uważać by nie przebić rury wężownicy. Ale przy rozstawie 125 mm, dokumentacji powykonawczej (rysunki wymiarowe, zdjęcia) problem jest do opanowania. Innym sposobem jest przewidzenie takiego rozwiązania i ograniczenie wielkości wężownicy do wysokości 1.5 m od posadzki. Jeszcze innym sposobem jest zastosowanie foli termicznej, czułej na ciepło. Folia w trakcie ogrzewania po przyłożeniu do ściany wskaże dość dokładnie przebieg rur w ścianie

 

Ogrzewanie ścienne można stosować w zasadzie w każdym pomieszczeni. Szczególnie dobrze będzie służyło w:

  • salonie, pokoju dziennym
  • sypialniach
  • gabinetach
  • pokojach dziecięcych

 Ogrzewanie powierzchniowe – Audycja

Eko ogrzewanie – jak przygotować nasz dom do ekologicznych korzyści?

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *