Znakowanie rowerów – powiat legionowski będzie wolny od złodziejaszków

Znakowanie rowerów

Znakowanie rowerów – powiat legionowski będzie wolny od złodziejaszków od 28 kwietnia!

stolen-439289_1920
Znakowanie rowerów

Od 28 kwietnia 2017r. policjanci z powiatu legionowskiego rozpoczynają akcję znakowania rowerów pod nazwą „Nie daj szansy złodziejowi – Oznakuj bezpłatnie swój rower”. Dzięki wsparciu Starosty Legionowskiego i przekazaniu pełnego sprzętu do grawerowania zarówno w siedzibie legionowskiej komendy oraz w komisariatach każdej z gmin mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznakować swój jednoślad. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na jednoślady. Znakowanie będzie prowadzone przez dzielnicowych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Akcja znakowania rowerów zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Legionowie przy jednoczesnym wsparciu Starosty Legionowskiego ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie całego powiatu. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą i szybciej zidentyfikowane w przypadku odnalezienia przez policjantów gdy już doszło do przestępstwa.

Znakowanie rowerów – Co to za znaki ?

bicycle-1838416_1920Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych, da Policji i Straży Miejskiej/Gminnej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie czy należą one do właściwej osoby.

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję.

Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału – wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

  • rama roweru pod kierownicą,
  • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
  • przedni widelec.

Dzięki oznakowaniu każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany.

Znakowanie rowerów – Jak to zrobić?

cycling-655565_640Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.

Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.

Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się będzie na podstawie:

  • dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
  • dowodu zakupu – paragon lub faktura, umowa kupna – sprzedaży, wg. oświadczenia właściciela.

Znakowanie rowerów rozpocznie się w piątek 28 kwietnia 2017 roku w godzinach 10.00-18.00 i będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych na terenie całego powiatu.

Znakowanie rowerów – „NIE DAJ SZANSY ZŁODZIEJOWI – OZNAKUJ BEZPŁATNIE SWÓJ ROWER !!!

Chęć udziału w akcji znakowania roweru należy zgłosić telefonicznie:

  • w Rewirze Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 22 604 82 27, 600 997 280
  • w Komisariacie Policji w Serocku ul. Pułtuska 7 – tel. 22 782 75 07
  • w Komisariacie Policji w Nieporęcie ul. Wojska Polskiego 3  – tel. 22 774 87 57
  • w Komisariacie Policji w Jabłonnie ul. Modlińska 102B – tel. 22 774 43 44
  • w Komisariacie Policji w Wieliszewie ul. Al.Solidarności 25  – tel. 22 782 30 77

W przypadku chęci oznakowania większej liczby rowerów na imprezach plenerowych/masowych organizowanych przez placówki oświatowe, urzędy i instytucje proszę kontaktować się z osobą koordynującą znakowanie jednośladów – Specjalistą Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Legionowie st. asp. Justyną Stopińską tel. 22 604 82 61, 22 774 27 77, e-mail: justyna.stopinska@ksp.policja.gov.pl.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego chętnych do oznakowania rowerów.

 

Ścieżka rowerowa i chodnik wzdłuż Wisły

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.