SUP prosta deska z wiosłem

 

SUP prosta deska z wiosłem

SUP prosta deska z wiosłem. Kto by pomyślał, że prosta deska z wiosłem może sprawić tyle przyjemności. Stoisz sobie, utrzymujesz równowagę, rozglądasz się dookoła i wachlujesz we własnym rytmie.

SUP prosta deska z wiosłem. Pływanie na SUP jest proste, to sport dla każdego, przynajmniej dopóki nie ma fali.  Wystarczy utrzymywać wyprostowaną postawę, balansować na lekko ugiętych nogach i odpowiednio trzymać wiosło. Ćwiczenia można zacząć od siedzenia, leniwe dryfowanie na desce też jest przyjemne. Ważna sprawa, cokolwiek robicie deskę trzeba przymocować do nogi za pomocą specjalnej smyczy z rzepem, którą montujemy wokół kostki! Podczas upadku deska może odpłynąć naprawdę daleko.

Kiedy wymyślono SUP-y?

SUP prosta deska z wiosłem. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie powstał ten sport. Deski, kajaki czy tratwy napędzane wiosłem znane są od dawna, również na Hawajach gdzie narodził się surfing. Po hawajsku deska, na której się stoi nazwa się Hoe he’e nalu. W 1778 roku jako pierwszy pływanie na takiej desce obserwował kapitan James Cook. Replikę starożytnej Hoe he’e nalu jakiej używali hawajscy królowie wykonał Thomas Edward Blake w 1930 roku.

W 1940 roku, instruktorzy surfowania z Waikiki – Duke Kahanamoku i Leroy Bobby AhChoy po raz pierwszy stanęli na swoich deskach i użyli wiosła. Tzw. Beach Boy Surfing narodził się z potrzeby lepszej kontroli i obserwacji uczniów rozproszonych w wodzie. Z czasem panowie zaczęli również surfować z użyciem wiosła do nadania kierunku.

SUP-y zyskały popularność.

Połączenie deski surfingowej z kajakiem zyskało ogromną popularność kilka lat temu, wyścigi SUP odbywają się obecnie na całym świecie. W odróżnieniu od surfingu pływanie na paddleboard nie wymaga specjalnej nauki ani szczególnych umiejętności. Każdy może spróbować swoich sił i po kilku godzinach śmigać bez wywrotek. Problemy zaczynają się dopiero kiedy pojawią się fale, wtedy utrzymanie równowagi wymaga nieco większego poświęcenia.

A nam w audycji o SUP-ach w Polsce opowiada Matylda Mozer pasjonatka sportów wodnych. Zapraszamy do wysłuchani naszej audycji.

 

Audycja

 

Majówka w siodle

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.