Savoire – vivre w czasie Komunii Świętej

Savoire – vivre w czasie Komunii Świętej

Savoire - vivre w czasie Komunii Świętej
Savoire – vivre w czasie Komunii Świętej

 

Dzisiaj mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niemal wszystkie obchodzone przez nas święta i uroczystości związane były obrzędami religijnymi i mają swój początek w życiu ludów pierwotnych.

Współcześnie bardzo wiele uroczystości takich jak urodziny, święta religijne czy świętowanie po zdanym egzaminie ma charakter dowolny i ich obchodzenie lub nie jest sprawą indywidualną. Jednak bardzo wielu ludzi nadal je kultywuje, jeśli nie ze względów religijnych, to przez szacunek dla tradycji.

Savoire – vivre w czasie Komunii Świętej . Wszystkie święta mają pewną zakorzenioną w tradycji formę. Dlatego chociaż czasy się zmieniają, to określone zasady zachowania się podczas określonych uroczystości pozostają jednak takie same. Poza tym każda uroczystość polega na gromadzeniu się ludzi. Zaś tam, gdzie znajduje się więcej osób musimy już przestrzegać pewnych zasad dobrego wychowania.

Uroczystość Pierwszej Komunii 

Savoire – vivre w czasie Komunii Świętej . Pierwsza Komunia jest uroczystością religijną i organizacja części odbywającej się w kościele w zupełności zależy od zaleceń władz duchownych. Tyczy się to także ubioru, który coraz częściej jest jednakowy dla wszystkich dzieci.

Natomiast ta część uroczystości, która odbywa się w domu lub w wynajętym lokalu ma formę dowolną i każda rodzina ma prawo świętować ją tak, jak chce. Istnieje jednak zasada, że uroczystości mające charakter religijny powinny odbywać się bez alkoholu. Goście zaproszeni powinni ubrać się odświętnie, tak by należycie uczcić powagę chwili.

Każdy z zaproszonych gości zobowiązany jest do przyniesienia prezentu dziecku przyjmującemu po raz pierwszy komunię. Mogą być to I pieniądze lub inny podarek. Należy starać się jednak, aby Komunia nie stała się jedynie okazją do obdarowania dziecka luksusowymi prezentami, bowiem jest to przede wszystkim uroczystość mająca wymiar religijny.

 

O dalszych zawiłościach savoire-vivre na przyjęciu komunijnym opowiada nam Pan Piotr Kłyk ze „Szkoły dobrych manier”. Zapraszam do wysłuchania naszej audycji.

 

Serwetka na stole – czyli dobre maniery w domu i restauracji

 

AUDYCJA

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.