Co przeczytać? ” Zapomniany walc ” Anne Enright – audycja „Książki pod lupą”

Co przeczytać? ” Zapomniany walc ” Anne Enright – audycja „Książki pod lupą”

logoTrzydziestoletnia Gina zakochuje się w sporo starszym od siebie sąsiedzie siostry, Seanie. Namiętny romans będzie jednak oznaczał również zdradę i dwa rozbite małżeństwa. Historia nakreślona przez nominowaną do nagrody Bookera Anne Enright jest pozbawiona romantyzmu,chociaż tytuł każdego rozdziału jest jednocześnie tytułem piosenki. Romantycznej piosenki o miłości. Zapomniany walc.

Od Wydawcy:

Zapomniany walcGina Moynihan, główna bohaterka i narratorka powieści, przedstawia czytelnikom fascynującą historię pożądania i zdrady… Zdrady, której sama dopuściła się wobec męża, nawiązując romans z żonatym Seánem Vallely. Z niezwykłą lekkością snuje historię potajemnego związku, od pierwszej niewinnej fascynacji po brzemienne w skutki przyznanie się przed światem do „nowej miłości”.

Czy o zdradzie małżeńskiej można jeszcze napisać oryginalną, świeżą książkę? Nagrodzona Bookerem Anne Enright, jedna z najbardziej uznanych irlandzkich pisarek, udowadnia, że tak. Budując zapadające w pamięć literackie obrazy i utrzymując narrację w swobodnym, ironicznym stylu, przedstawia historię Giny i Seána bez zbędnego sentymentalizmu.

Nie szuka też usprawiedliwień dla swoich bohaterów, a co więcej – wciąż bezwzględnie konfrontuje ich z rzeczywistością, na której ich działania powoli zaczynają odciskać ponure piętno.

Choć Gina skrzętnie odwraca wzrok od tego, co niewygodne, coraz trudniej jest jej ignorować prawdę o własnej odpowiedzialności za niepokojący obrót spraw. Zresztą, wszystko mogłaby sobie łatwo wytłumaczyć, gdyby nie ona – „ta trzecia”, najważniejsza kobieta w życiu Seána – jego córeczka Evie, będąca zarazem niewinną ofiarą ich krótkowzroczności…

Akcja powieści rozgrywa się w czasie irlandzkiego boomu ekonomicznego, a wszyscy bohaterowie wydają się pochłonięci gorączką wątpliwych inwestycji i, ogólnie rzecz ujmując, korzystaniem z życia. Trwając jakby w kolektywnym pięknym śnie, zdają się nie dostrzegać sygnałów przypominających im, że wszystko ma swoją cenę…

Co przeczytać? ” Zapomniany walc Anne Enright” – Audycja

” W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy ” – Audycja „Książki pod lupą” – poprzednia audycja
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.