Kradzież drewna vs nowoczesna technika – Straż leśna i Nadleśnictwo Jabłonna

Kradzież drewna vs nowoczesna technika

Kradzież drewna vs nowoczesna technika – gość radia Nadleśniczy Stefan Traczyk

wood-690921_1920Dwa tygodnie temu pewni mieszkańcy Legionowa, udali się do lasu aby „pożyczyć” drewno. Złodziejaszki zostali jednak przyłapani na gorącym uczynku, dzięki nowoczesnej technice stosowanej do ochrony lasu i jego zasobów. O tych technikach opowiedział nam Pan Stefan Traczyk, leśniczy w Nadleśnictwie Jabłonna, a rozmowę przeprowadziła Justyna Gizowska. Kradzież drewna vs nowoczesna technika.

W całej Polsce kradzież drewna jest coraz niższa z każdym miesiącem. To dzięki m.in. zmianie mentalności ludzi, ponieważ drewno nie jest bardzo drogie i po prostu nie trzeba go kraść. A po drugie technika kontrolowania lasów idzie bardzo do przodu i nawet może nas zadziwić. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Kradzież drewna vs nowoczesna technika – Metody na ochronę

camera-1316021_1920Istnieją coraz to nowsze metody utrzymywania lasu w ryzach. Bardzo interesującą metodą jest monitoring. Kamery są zakamuflowane i mobilne tzn. straż leśna oraz nadleśnictwa mogą taką kamerę ustawiać w każdym wybranym miejscu i nie będzie się ona rzucać w oczy. Gdy kamera zobaczy jakiś większy ruch, to zostaje wysłany sms do osoby obsługującej kamerę. No i wszystko jest rejestrowane.

Kolejnym technicznym ułatwieniem są nadajniki GPS. Często są umieszczane w stertach przygotowanego przez leśników drewna, aby jak ktoś się pokusi na jego kradzież, dokładnie złodziejaszka zlokalizować. Także drewno, które wydaje się być same, wcale samo nie jest.

No i pozostawiłam najciekawsze na koniec. Badanie genetyczne!

Co się pod tym terminem kryje? Dokładnie to, co myślimy. Badania genetyczne są nie tylko wykorzystywane do określania ludzkich cech, szukania potomka, czy kryminalistyki. Możemy pobierając próbkę z kawałka drewna i drzewa określić, czy jest to te samo drzewo i w ten sposób odkryć złodzieja drewna na niezbitych dowodach. Sądy są zazwyczaj po stronie złodziejaszków, póki nie uzyskają twardych dowodów. Ale właśnie wyżej wymienione techniczne pomoce, pozwalają na ukaranie złodziei.

Kradzież drewna vs nowoczesna technika – Audycja

Sadzimy drzewa – Święto Lasu, Nadleśnictwo Jabłonna – poprzednia audycja leśna
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.