Jak zachować się sam na sam z dzikiem! Oraz o szczepieniu lisów

Jak zachować się sam na sam z dzikiem

Jak zachować się sam na sam z dzikiem! Oraz o szczepieniu lisów

W naszym studio Radia Hobby mieliśmy przyjemność gościć Pana Stefana Traczyka z Nadleśnictwa Jabłonna, rozmowę przeprowadziła Justyna Gizowska. Dowiedzieliśmy się od Pana nadleśniczego jak wykonywane są szczepienia lisów (wcale nie igłami) oraz jak zachować się przy spotkaniu z dzikiem. Zapraszamy do ponownego wysłuchania audycji – Jak zachować się sam na sam z dzikiem oraz o szczepieniu lisów.

Szczepienie lisów – wcale nie igłami

Jak zachować się sam na sam z dzikiemInteresującym tematem, o którym rozmawialiśmy podczas audycji jest szczepienie lisów. Gdy usłyszałam zwrot szczepienie, od razu pomyślałam, że to ciężkie zadanie, wyłapywać lisy i je szczepić. Nic bardziej mylnego. Szczepionki wcale nie mają igieł, są w kształcie kostek (jak na rosół). Są rozsypywane po obszarze lasu z samolotu. Taka kostka zostaje zjedzona przez lisa, ponieważ wydziela atrakcyjne dla niego zapachy i w ten sposób mały mieszkaniec lasu zostaje zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Należy też powiedzieć, że taki okres szczepień jest zawsze ogłaszany, w tych dniach należy uważać podczas spacerów z psami, żeby takiej kostki nie zjadły. Oczywiście w razie takiego wypadku nic się psu nie dzieje. Takie szczepienie odbyło się od 25 kwietnia do 8 maja na terenie województwa mazowieckiego.

Jak zachować się sam na sam z dzikiem!

little-pig-2224212_640Przede wszystkim nie panikować. Dzik atakuje tylko w trzech przypadkach: jak jest ranny, jak nie ma żadnej drogi ucieczki, albo to locha z małymi. I ten trzeci przypadek jest najczęstszy, szczególnie w okresie wiosennym. Należy pamiętać, aby jak wybieramy się do lasu z psem, trzymać go na smyczy. Spuszczony pies może znaleźć dzika, zaczepić taką lochę i przyprowadzić do nas. Nie należy w ich obecności krzyczeć i wykonywać gwałtownych ruchów. Zapraszam do wysłuchania poniższej audycji.

Jak zachować się sam na sam z dzikiem! – Audycja

Kradzież drewna vs nowoczesna technika – Straż leśna i Nadleśnictwo Jabłonna – poprzednia audycja leśna
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *