O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę

O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę

O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę
O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę

Nawet jeśli twoje dziecko jest jeszcze niemowlakiem możesz bez problemu wybrać się z nim na wakacje za granicę. Podpowiadamy o czym musisz pamiętać organizując taki wyjazd.

Wymarzone wakacje dla twojego maleństwa

O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę. Twoje niemowlę tak naprawdę do szczęścia potrzebuje bliskości rodziców, regularnych posiłków i dobrych warunków do spania. Piękne widoki, atrakcje turystyczne, a także słońce, którego powinno unikać, nie jest dla niego jeszcze tak ważne. Dlatego też planując wakacje z takim maluszkiem warto wybrać miejsce, które nie jest oddalone daleko od naszego miejsca zamieszkania. Jednak jeśli dla ciebie i twojego partnera marzeniem jest urlop w dalekich, ciepłych rejonach, a maluszek jest zdrowy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się w podróż za granicę. Warto jednak dobrze się przygotować do takiej podróży.

Potrzebne dokumenty

Jeśli podczas wakacji zamierzacie podróżować po Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Taki dokument należy wyrobić także dziecku. Koszt  takiego dokumentu wynosi około 30 zł, a wszelkich informacji co do formalności udzieli Urząd Miasta, w którym mieszkasz. Jeżeli jednak na wakacje wybieracie się dalej potrzebny będzie paszport. Maluchowi możemy wyrobić paszport  tymczasowy (dla dzieci do lat 5), a także paszport biometryczny (dla smyków od 5 – 13 lat). Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi 30zł, paszportu biometrycznego około 60zł. Na wyrobienie dokumentów należy czekać około 30 dni.

Wybór miejsca na wakacje za granicą

O czym pamiętać wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę. Wybierając zagraniczny kurort postaraj się unikać miejsc o bardzo odmiennym od naszego klimacie. Dzięki temu nie zafundujesz skrajnych warunków malcowi z naszej strefy klimatycznej. Przeglądając oferty hoteli zwróć uwagę na położenie obiektów, czy jest w spokojnym miejscu, czy znajdują się schody. Pokonywanie przy każdym spacerze setek schodków z dzieckiem na rękach lub w wózku nie brzmi zachęcająco. W pokoju przyda wam się także dodatkowa przestrzeń: balkon, taras lub niewielki ogródek przy bungalowie – gdy maluszek będzie spał w pokoju, wy będziecie mogli posiedzieć na powietrzu.

Środek lokomocji

Gdy wybieramy się w zagraniczną podróż najlepszym rozwiązaniem lokomocji jest samolot, gdyż najszybciej dotrzemy na miejsce. Wykupując wycieczkę w biurze podróży warto zwrócić uwagę na  godzinę wylotu. Najczęściej loty czarterowe odbywają się wcześnie rano, dlatego też  na lotnisku trzeba być praktycznie w środku nocy. Jeśli jest to możliwe wybierzcie lot, który jest w ciągu dnia. Dzięki temu podróż nie będzie tak męcząca dla waszego maluszka. Jeśli nie karmisz dziecka piersią należy pamiętać o zabraniu ze sobą czegoś do zjedzenia. Przed wylotem upewnij się ile płynu i w jakim opakowaniu możesz wnieść na pokład samolotu. Podczas startu i lądowania samolotu podaj dziecku coś do picia. Przełykanie pomoże maluchowi odetkać uszy, które zatykają się przez nagłe zmiany ciśnienia. Do środka samolotu zabierz ze sobą dodatkowe ubranko i kocyk, by podróż w klimatyzowanej maszynie nie zakończyło się u dziecka przeziębieniem.

Torba dla niemowlaka

Wybierając się z niemowlakiem na wakacje za granicę, zabierz  ze sobą sprawdzone kosmetyki przeciwsłoneczne o najwyższym faktorze, nakrycia głowy, przewiewne ubranka, namiot plażowy, niedużą parasolkę i apteczkę.Podczas podróży samolotem warto zabrać dla niemowlaka fotelik samochodowy typu kołyska. W foteliku będziesz mogła na chwilę posadzić dziecko, by na chwilę zwolnić ręce i móc spokojnie nakarmić szkraba. Gdy dotrzecie już na miejsce, fotelik przyda się również w trakcie podróży do hotelu – wynajętym samochodem czy podstawionym autokarem na lotnisko.

Jeśli nie karmisz malucha piersią, zabierz wystarczający zapas jego mieszanki mlecznej, natomiast dla starszego niemowlaka przyda się także kilka gotowych dań w słoiczkach. Jeśli w hotelu do którego się wybierasz  nie ma możliwości podgrzania wody o każdej porze dnia i nocy, przydatny może się okazać niewielki czajnik elektryczny. Pamiętaj, by dawać do picia maluchowi jedynie butelkowaną, przegotowaną i  ostudzoną wodę.

Zdrowy urlop

Podczas wakacji za granicą dbaj o higienę. Myj ręce jak najczęściej, wyparzaj smoczki i kubek. Zabawki, które dziecko bierze często do buzi dokładnie myj wodą z mydłem. Owoce i warzywa, które dajesz dziecku do jedzenia myj zawsze w przegotowanej wodzie. Ostudzoną przegotowaną wodą myj także buzie malucha. Pamiętaj, że środowisko o odmiennej florze bakteryjnej sprzyja powstawaniu biegunek i zatruć pokarmowych. Jeśli karmisz maleństwo piersią możesz być spokojna. Twój pokarm pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit malucha.

 

Jeżeli twoje dziecko jest karmione butelką, postaraj się podawać mieszankę mleczną z pro- i  prebiotykami albo osobno preparat pro biotyczny, który bez problemu zakupisz w każdej aptece. Zawarte w mieszance dobre bakterie przywierają do ścianek i ochronią twojego malca przed działaniem bakterii chorobotwórczych. Przed wyjazdem na wakacje za granicę warto wyrobić Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która gwarantuje bezpłatne leczenie w nagłych wypadkach w publicznych placówkach w Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinie. Wniosek o jej wydanie należy złożyć  w oddziale NFZ. Przestrzegając powyższych zasad, nie pozostaje wam nic innego jak cieszyć się słońcem ,pogodą i pierwszymi wspólnymi wakacjami z waszym maleństwem.

My zapraszamy do wysłuchania naszej audycji. Tam kilka porad i rad od podróżnika, taty, dziennikarza, współtwórcy portalu „Mały podróżnik” Krzysztofa Kobuza. Zapraszamy.

 

AUDYCJA

 

 

Flyboard – Never Stop Dreaming, goście Radia Hobby

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *