Kleszcze są wśród nas – Jak sobie z nimi radzić

Kleszcze są wśród nas

Kleszcze są wśród nas – Nadleśnictwo Jabłonna radzi jak sobie poradzić

Udaliśmy się do Nadleśnictwa w Jabłonnie porozmawiać o kleszczach. W rozmowie brali udział: Pan Stefan Traczyk oraz Pani Dorota Rybkowska, a rozmowę przeprowadziła Justyna Gizowska. Leśnicy przekazali dużą ilość informacji dotyczących kleszczy, zapraszam do wysłuchania poniższej audycji kleszcze są wśród nas.

Kleszcze są wśród nas – Co to za stworzenia

Kleszcze są wśród nasKleszcze należą do gromady pajęczaków. Jest ich ponad 850 gatunków. W Polsce żyje dwadzieścia gatunków kleszcza. Te małe pajęczaki bytują w ściółce leśnej. Kleszczy najwięcej występuje w uprawach rolnych, na łąkach, w lesie. Przez ciepłe zimy możemy spotkać kleszcza cały rok.

Ten nieprzyjaciel może przenosić niektóre choroby, z czego jedna ma charakter choroby wirusowej i nazywa się Kleszczowe Zapalenie Opon Mózgowych i Mózgu, a druga jest chorobą bakteryjną, nazywa się Borelioza. Inna choroba Anaplazmoza, o wiele jest w Polsce rzadsza.

Objawy zarażenia są różne. Niektóre choroby objawiają się podobnie do grypy, w innych występuje jęczmień wędrujący, ogólne przemęczenie organizmu, obniżenie stanu odporności.

Rokrocznie ilość zachorowań, spowodowana chorobami, którymi przenoszą kleszcze, wzrasta. W zeszłym roku takich zachorowań odnotowano 48 zarażeń Boreliozą.

Ale nie wpadajmy w panikę. Oglądajmy się po prostu po większej wyprawie na łąkę, czy do lasu. A ubiór nośmy w takie miejsca przylegający do ciała. Zaopatrzmy się w środki odstraszające kleszcze. I nie zapominajmy o oglądaniu naszych pupili.

Kleszcze są wśród nas – Audycja

Jak zachować się sam na sam z dzikiem! Oraz o szczepieniu lisów – poprzednia audycja leśna
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *