Test Renault Megane Grandtour GT dCi

Test Renault Megane Grandtour

Test Renault Megane Grandtour GT dCi

Test Renault Megane Grandtour
Test Renault Megane Grandtour

Teraz okiem technicznym

Test Renault Megane Grandtour GT dCi – Silnik/skrzynia

Wersja benzynowa jest mocniejsza od diesla i to o 45KM niemniej jednak daje radę i to nad wyraz. Okazuje się że przydały się doświadczenia Renault z f1. Marka kiedyś święciła triumfy ale nadal jest w czołówce. Tam mają idealne poletko do turbo-testów a i pojemność ta sama bo 1600 tyle że tam jest V6. 160KM i 380 Nm jest bardzo dobrym wynikiem, szkoda że dopiero od 1750 obr/min i szkoda że automat ma 6 biegów. Idealnie by kompensował niezbyt nisko osadzony moment maksymalny. Niemniej jednak 8,9 sekundy do setki to już przyzwoity wynik. Nie mam pojęcia skąd jest tak duża różnica w masie kombi i hatchbacka bo to grubo ponad 100kg, to niestety trochę przeszkadza ale miejsca jest w bród.

Test Renault Megane Grandtour

Test Renault Megane Grandtour GT dCi  – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła o dość powszechnym rozmiarze w tego typu autach bo 225/40×18 oczywiście nam to nie przeszkadza przy normalnej eksploatacji oznacza zwiększone bezpieczeństwo. Hamulce z tyłu tarcze z przodu tarcze wentylowane działają bez zarzutu nawet przy hamowaniu z dużych prędkości w gorący letni dzień. Zawieszenie z przodu to nieodzowne kolumny McPherson z trójkątnym wahaczem u dołu natomiast tył to półsztywna oś skrętna i oczywiście aktywne amortyzatory. W tym wszystkim brakuje nam aktywnego zawieszenia, gdybyśmy mogli zmieniać charakterystykę amortyzatorów i mogły być trochę miększe jak obecnie a w trybie sport trochę twardsze to byłoby akurat. Poprosimy więc możliwość wyboru, DODAJCIE W OPCJI AKTYWNE ZAWIESZENIE PROSIMY!!!

Test Renault Megane Grandtour

Test Renault Megane Grandtour GT dCi – Ekonomia

Ekonomia nie poraża ale i nie przeraża, jak wyżej wspominałem kombi jest trochę przyciężkawe, nie wiem skąd tyle kg się wzięło. By dostać w miarę przyzwoitą dynamikę musimy deptać a wtedy średnie zużycie sięgnie 7l/100km, tak 10% za dużo. Jedyne co przemawia to radość z trzymania się drogi, szybka jazda w trasie jest przyjemna i wtedy bardziej ekonomiczna jak w mieście. Niestety fizyka jest nieubłagana, rozpędzanie tej masy i jej hamowanie kosztuje. W trasie przy 100km/h realne zużycie trochę przekroczy 4.5l/100km natomiast autostradowa prędkość to już 6.2l/100km. Jak widzicie auto raczej stworzone do długich tras, wygodne, dobrze wyciszone i ekonomiczne w trasie.

Test Renault Megane Grandtour

Audycja na biegu – Renault Megane GrandTour GT czyli wersja mocniejsza.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.