Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów
Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Babeszjoza jest groźną chorobą odkleszczową występującą u psów. Sprawcą tej potencjalnie śmiertelnej choroby jest pierwotniak Babesia canis, a wektorem przenoszącym tego pasożyta są kleszcze.

Gdzie spotykamy kleszcze?

Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów. Kleszcze spotykamy głównie na łąkach, lasach liściastych bądź mieszanych, ale też w miastach na osiedlowych trawnikach i parkach. Choroba ta z największą intensywnością występuje w sezonie wiosenno-jesiennym (szczyt inwazji kleszczy przypada na kwiecień-maj i wrzesień-październik), ale zdarza się że do zachorowań dochodzi również w okresie zimowym, z uwagi na to, że w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z ciepłymi zimami gdzie temperatury sięgają powyżej 0°C. Dlatego też powinniśmy pupila przeciwko kleszczom zabezpieczać przez cały rok.

Gdzie szukać kleszcza na ciele?

Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów. Kleszcze na szczytach traw,  liściach czyhają na żywicieli. Predylekcyjnymi miejscami wkręcenia się  kleszcza w skórę żywiciela są: pachy, pachwiny, małżowiny uszne, szyja. W tych miejscach skóra jest dosyć cienka, delikatna i mało owłosiona. Również kleszcze często są spotykane na głowie psa, ponieważ pies węsząc wtyka pysk w krzaki.

Pierwotniak do krwi psa dostaje się wraz ze śliną kleszcza. We krwi B. canis przedostaje się do erytocytów (krwinek czerwonych) gdzie się namnaża  powodując ich rozpad. Rozpadłe erytrocyty niszczą miąższ wątroby oraz zatykają kanaliki nerkowe prowadząc do uszkodzenia nerek i w konsekwencji do ich niewydolności. Równocześnie dochodzi do szeregu reakcji immunologicznych, w wyniku których organizm zaczyna niszczyć własne erytrocyty pogłębiając jeszcze w ten sposób anemię oraz dochodzi do małopłytkowości w wyniku niszczenia płytek krwi. Objawy babeszjozy związane są głównie z anemią, niewydolnością wątroby oraz nerek.

Objawy

Do objawów choroby, które mogą się pojawić w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni, należą:
-apatyczność – zwierzę staje się osowiałe, nie cieszy się np. ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
-brak apetytu – zwierzę nie chce jeść, ani pić (jeśli występuje temperatura zwierzę będzie pić dużo płynów),
-powiększenie węzłów chłonnych
-wysoka gorączka, dochodząca do 40–41 °C
-wymioty, biegunka (często z domieszką krwi), gazy,
-zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej,
-problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu
krwiomocz
-niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia ze strony układu nerwowego.

 

 Kleszcze są wśród nas – Jak sobie z nimi radzić

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *