Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD wszędzie zaparkuje

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD
Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD

Okiem technicznym

 Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD – Silnik/skrzynia

Silniki atmosferyczne nawet te małe potrafią bez problemu przejechać pół miliona kilometrów, w tym przypadku jest to jednostka 1200 ccm i ma 90KM oraz 120Nm. Moment jest dostępny już od 2tys obr w 90% bo silnik ma zmienne fazy rozrządu, niestety u dołu jest tego za mało więc polecam opcję z hybrydą. Zastosowanie skrzyni biegów o jedynie 5 przełożeniach w zupełności wystarcza więc znów tanie rozwiązanie, tanie i bezawaryjne. Silnik nie napracuje się zbyt wiele bo masa auta jest poniżej 900kg dzięki temu mamy rewelacyjną dynamikę poniżej 11s do setki. Trwałość jednostki znanej od lat z innych Suzuki jest bardzo wysoka a w tym przypadku pewnie będzie jeszcze wyższa.

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD

Suzuki Ignis Dualjet 2WD – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to oś sztywna z wahaczami wleczonymi i sprężynami śrubowymi. To konieczne ze względu na napęd. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu UWAGA bębny, czyżby wracały do łask? Widać że księgowi rządzą, cóż toż to auto popularne więc tak trzeba. Koła choć malutkie bo 175/65×15 to raczej w Punto 15 lat temu ale przy tej masie okazuje się że są wystarczające. To oczywiście wystarcza bo do masy 855kg jest aż nadto przyczepności.

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD

Test Suzuki Ignis Dualjet 2WD – Ekonomia

Ignis jest bardzo ekonomicznym autem właśnie ze względu na niską masę auta wynoszącą dla wersji 2WD jedynie 855kg. Średnie spalanie z jazdy mieszanej oscyluje na poziomie 5.2l/100km a w mieście trudno jest przekroczyć 6.0l/100km. W trasie jeśli nie przekroczymy 100km/h wystarczy nam 4.1l na każde 100 kilometrów. Autko niestety powyżej 120km/h przestaje być ekonomiczne bo wtedy spalanie jest na poziomie 5.4l/100km ale to i tak nadal dobry wynik. Pamiętajmy jednak że jego środowisko to miejska dżungla, przy jego gabarytach zaparkujemy prawie wszędzie i to jest jego ogromny atut.

Zachęcam do poprzedniego: Test Suzuki Ignis Allgrip Dualjet 4WD

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.