Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz światła.

Tadeusz Woźniak - Zegarmistrz Światła

Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz światła.

Tadeusz Woźniak - Zegarmistrz Światła
Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz Światła

Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz światła. Polski muzyk, kompozytor oraz wokalista. Zadebiutował w roku 1966 pod pseudonimem Daniel Dan w zespole „Dzikusy” podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Jako gitarzysta grał m.in. z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem, śpiewał z grupą Czterech i z tą grupą dokonał pierwszych nagrań archiwalnych dla Polskie_Radio_Program_III oraz płytowych.

Kompozytor

Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz światła. Jako kompozytor zadebiutował w 1967 roku, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od 1968 występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Komponuje także muzykę teatralną i filmową, tworzy spektakle muzyczne i musicale. Jako wykonawca największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. XX wieku i latach 70.

Ponad 200 piosenek….

Tadeusz Woźniak ma w swoim dorobku muzykę do ponad 200 piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, wielu przedstawień telewizyjnych, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów animowanych. Piosenki z jego muzyką wykonywali m.in.: Elżbieta Adamiak (piosenkarka), Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Marcin_Bronikowski, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak-Woźniak, Krzysztof Majchrzak (aktor) czy grupa Locomotiv GT.

Muzyka Woźniaka, choć stanowiła integralną część wielu sztuk teatralnych, była też niezależnie nagradzana na festiwalach sztuk teatralnych. Artysta otrzymał nagrodę za muzykę do Wesele (dramat) Stanisława Wyspiańskiego w reż. R. Kordzińskiego, Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego w reż. A. Witkowskiego, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w reż. A.M. Marczewskiego.

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Książka

W sobotę, 10 czerwca 2017 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie miało miejsce spotkanie autorskie z Tadeuszem Woźniakiem. W związku z promocją książki pt.: „Zegarmistrz światła” artysta opowiedział Witoldowi Górce i naszym Czytelnikom o swojej twórczości, postrzeganiu świata,rodzinie, przyjaciołach, muzykach, poetach, reżyserach teatralnych i aktorach, o nagrywaniu płyt,tworzeniu muzyki teatralnej.

Tadeusz Woźniak ponad pięćdziesiąt lat temu pojawił się na naszych scenach, w radiu, telewizji, a chwilę później na winylowych płytach. Jego piosenki przetrwały w naszych głowach i sercach wszystkie te lata i ciągle mają się dobrze, czego najlepszym dowodem jest niesłabnąca popularność jego największego przeboju Zegarmistrz światła.

Książka ta, to barwna, pełna anegdot i niebanalnych przemyśleń opowieść o historii polskiej muzyki rockowej oraz o społecznych i politycznych mechanizmach mających na nią wpływ. To jednak przede wszystkim opowieść o życiu artysty, pełnym sukcesów, ale i momentów niełatwych.

Witold Górka (ur. 1957) – redaktor muzyczny i filmowy, zawodowo związany był m.in. z Rozgłośnią Harcerską, Ośrodkiem Teatralnym Akademia Ruchu, TVP Kultura i Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych.

AUDYCJA

 

 

Tajemnice Starych Bielan – spacer z przewodnikiem!

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.