Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne

Co 2 lata badania mammograficzne są wykonywane całkowicie bezpłatnie dla kobiet ubezpieczonych w ramach Populacyjnego Programu Wykrywania Raka Piersi. W Polsce, na ten nowotwór zapada ok. 17 tysięcy kobiet – większość z nich przegrywa walkę z chorobą ze względu na zbyt późne wykrycie raka. Statystki są przerażające – do tej pory na bezpłatne badania zgłosiło się mniej niż 40% uprawnionych Polek.

badania mammograficzne

Dla kogo i na czym polega to badanie ?

Badania mammograficzne są skierowane do kobiet w wieku 50-69 lat i jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia co 2 lata (co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest potrzebne żadne skierowanie lekarskie, a całe badanie trwa dosłownie kilka minut – polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala to na wykrycie tzw. zmian bezobjawowych na bardzo wczesnym etapie, co daje bardzo duże szanse na wyleczenie.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.  Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.” – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka .

Bezpłatne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wykrywania Raka Piersi odbędą się 7 września w Jabłonnie przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu (ul. Modlińska 102)

Zapraszamy !

Przeczytaj też Dzień walki z rakiem

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *