„Odmienny punkt widzenia” – piątek 1 września, goście Jan Grabiec i Paweł Banasiak

Odmienny punkt widzenia - 1 września goście Jan Grabiec, Przemysław Czarnecki, Paweł Banasiak

„Odmienny punkt widzenia” – piątek 1 września, goście Jan Grabiec i Paweł Banasiak

Dziś trochę inny „Odmienny punkt widzenia” a to za sprawą okrągłej, siedemdziesiątej ósmej rocznicy wydarzenia, które – jak uczą w szkołach – rozpoczęło II wojnę światową. Niestety, w szkołach uczą wielu głupot.

1 września 1939 rozpoczęła się kilkutygodniowa wojna niemiecko-polska. I tylko tyle. Krótki lokalny konflikt, który zakończył krótka historię II Rzeczypospolitej. Sowiecki atak 17 września tylko to przyspieszył. A heroizm, cierpienia i śmierć milionów niczego nie zmieniły, bo nie mogły.

0,2299,OID1061282,00      dokumentacja luty 2008_2 084

Początek II wojny światowej to tzw. incydent na moście Marco Polo 7 lipca 1937,. Wtedy rozpoczęła się ośmioletnia wojna chińsko-japońska zakończona dopiero 9 września 1945 kapitulacją wojsk japońskich (cztery dni po kapitulacji Japonii kończącej tzw. wojnę na Pacyfiku).

Wojna światowa nie zaczęła się 1 września w Polsce i nie skończyła 8 maja (ew. 9 jak chcą Rosjanie) niemiecką kapitulacją.

Zaczęła się wcześniej i skończyła później zbierając dziesiątki milionów ofiar.

Europocentryzm i polskie przeświadczenie o wyjątkowości.

Ale nawet europejska wojna światowa nie zaczęła się 1 września. Będą mijać miesiące i lata zanim swe krwawe żniwo zacznie zbierać rozlewając się na Finlandię, Islandię, Danię, Norwegię, Belgię, Holandię, Francję, Wielką Brytanię, Albanię, Grecję, Jugosławię, Związek Sowiecki, Węgry, Włochy, Rumunię, Bułgarię i objąć prawie cały kontynent.

Rozpoczęta w lipcu 1937 wojna chińsko-japońska z biegiem lat też zaczęła obejmować kolejne obszary(przede wszystkim Azji południowo-wschodniej): Birma, europejskie kolonie, Filipiny, Indie. Wreszcie Stany Zjednoczone.

Gdzieś po drodze wojna zawitała też do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Oraz na morza i oceany.

1 września 1939 rozpoczął się upadek niepodległej Polski, która suwerenność (i to też na krótko) odzyskała wraz z opuszczeniem jej terytorium przez ostatnie oddziały Armii Czerwonej 16 września 1993 roku.

Zapraszamy do audycji „Odmienny punkt widzenia”, w której porozmawiamy o Historii, o mitach i kłamstwach w historii, jej znaczeniu dla współczesnego świata i wykorzystywaniu w polityce.

Będziemy zastanawiać się, czy Historia jest nauczycielką życia skoro chyba nikogo i niczego nie nauczyła i że piszą ją tylko zwycięzcy.

Zastanowimy się także, czy w dzisiejszym świecie niepodległość państw jest w ogóle możliwa i co dla niepodległości jest największym zagrożeniem.

I czy jest się czym przejmować, jeśli państwo nie jest niepodległe, bo może są rzeczy ważniejsze?

Może też trochę o niebezpiecznych ideach i sprawach bieżących.

Goście:

Jan Grabiec, poseł PO

Dr Paweł Banasiak, „Wolność”

Zapraszamy, jak zwykle, o 17.07

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *