Piosenki z karcianą metaforą

Piosenki z karcianą metaforą

Gdybyście zostali zapytani o najpopularniejszy motyw w piosenkach, co byście odpowiedzieli? Myślę, że byłby to złamane serce, miłość, poszukiwanie przygody. Czy wiecie, że czasami miłość, złamane serce i każde inne uczucia nie są powiedziane wprost? Są ukryte za metaforami. Przykładem takich metafor są ruletka albo karta as. W piosence Stinga „Shape of my heart” jest ogrom takich metafor. Sting śpiewa o turniejach, rozdawaniu kart, ale nie są to turnieje rodem z Las Vegas, ale rozgrywki, aby odkryć mistyczną logikę dobrego samopoczucia. Obok miłości jest ono chyba najczęściej poszukiwane w piosenkach z karcianą metaforą. Słynna rockowa kapela Motorhead i ich „Ace of spades” opowiada o człowieku, który żyje na krawędzi i nie szuka niczego innego, jak tytułowej karty as pik – metafory dobrej fortuny.

hobby 3 Motörhead_-_Rock_am_Ring_2015-0337

„Zwycięzca bierze wszystko” śpiewa Abba. Piosenka wydana w 1980r. przez szwedzki, legendarny zespół Abba opowiada o złamanym sercu. Głównym bohaterem piosenki jest kobieta, która użyła wszystkich kart i nie ma już żadnego asa w rękawie, przegrała w grze o miłość.  „Poker Face” Lady Gagi jest bardzo dobrym przykład użycia terminologii pokerowej w opisie miłości i romansu, miłosnej gry, gdzie rozdaje się karty, a wszystko z „pokerową twarzą”, której nikt nie jest w stanie odczytać, a konkretniej mężczyzna, oszukiwany, że jest nim zauroczona równocześnie fantazjując o kobiecie.  Utwór Lady Gagi opowiada o jej bi-seksualności. W temat miłości idealnie wpasowuje się utwór Raya Charlesa „Losing Hand”. Bohater postawił na miłość do kobiety, a dostał przegrane karty. On grał uczciwie, ona oszukiwała. Finalnie jego karty przegrały, nie odnalazła spełnienia w miłości.

„Lonesome loser” to utwór o samotnym mężczyźnie wiecznie nieszczęśliwie zakochanym, którego miłość zawsze zostaje pokonana przez symboliczną damę kier. Choć próbować nie zaprzestaje, oddaje serce, traci głowę i znów przegrywa to rozdanie. Dama kier przewija się także w utworze Juice Newton „Queen of hearts”. Bohaterka – dama kier – zadaje jedno główne pytanie, czy naprawdę warto z nią zadzierać, łamać serce, pogrywać jej uczuciami? Z damą kier nie jest to zbyt mądre.

hobby 2 Royal_straight_flush

SOURCE: WIKIMEDIA

Chyba najbardziej kontrowersyjny w tym zestawieniu będzie utwór AC/DC „ The Jack”. Piosenka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Bon Scott napisał tekst w oparciu o historię gitarzysty zespołu i jego fanki, która oskarżyła go o… zarażenie chorobą weneryczną. Na początku utwór miał bardziej bezpośredni wydźwięk, jednak później pozwolono na mnóstwo karcianych metafor i niedomówień. Jedno jest pewne, „The Jack” to pechowe i zawiłe rozdanie opowiadające historię miłosną.

hobby 3 AC_DC_en_River

SOURCE: WIKIMEDIA

Najsłynniejszy i piękny utwór, który poprzez pokerową metaforę przekazuje ogrom życiowych wskazówek to „The Gambler” Kenny’ego Rogersa. „Musisz wiedzieć, kiedy się zatrzymać, kiedy spasować. Wiedzieć, kiedy iść dalej, a kiedy uciekać. Nigdy nie licz pieniędzy, kiedy siedzisz przy stole. Będzie dość czasu na liczenie, gdy rozdanie się skończy. Każdy gracz wie, że kluczem do przetrwania jest, wiedzieć co wyrzucić, a co zatrzymać. Bo w każdym rozdaniu jest zwycięzca i przegrany. A najlepsze, na co możesz mieć nadzieję to żeby umrzeć we śnie.” Chyba każdy odnajdzie w tych słowach życiową prawdę, sens życia i postępowań, aby nie stanąć po przegranej stronie.

Utworów z karcianą metaforą w tle jest klika na rynku muzycznym. Przekazują one wskazówki, pouczają, nakreślają drogę do radości albo ostrzegają. Życie rozdaje różne karty, trzeba tylko odpowiednio wybierać.

 

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *