Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam Marian Lichtman

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam, Artysta wyjątkowy z charyzmą Marian Lichtman

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman bo i tu i tam, urodzony tu ale mieszkający tam czyli w Danii, najfajniejszy z Trubadurów! W cotygodniowym programie zawsze we wtorek w Warszawie i Chicago. Marian opowiada o swoim życiu, trudnych wyborach, czasach mrocznych PRLu jakich młodzi nie znają i oby nie poznali. Człowiek ciężko doświadczony, jego rodzinę wymordowano w czasie wojny, w PRLu też dostało mu się za żydowskie pochodzenie. Pomimo tego jest bardzo pogodnym człowiekiem, nigdy nie obawiał się nowego, grywał z wielkimi i omal nie został członkiem Laid Back tych od Sunshine Reggae. Koniecznie musicie wysłuchać jego historii bo jest ciekawa ale i dalece puczająca, jako jeden z najbardziej zasłużonych dla naszej muzyki został odznaczony medalem Gloria Artis.

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam Marian Lichtman
prowadzący wywiad z artystą!!! ależ on ma GŁOS!!!

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman

Krótki życiorys za Wikipedią 

Urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej, jako syn Stanisława (zm. 1994) i Anny (zm. 1995).

W 1960 zdobył II miejsce na Festiwalu Młodych Talentów w Sopocie.

W 1963 wraz z Krzysztofem KrawczykiemSławomirem KowalewskimJerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założył Trubadurów, do których 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. W 1967 dołączył do grupy Ryszard Poznakowski, a w 1969 Halina Żytkowiak, która niedługo potem odeszła od Trubadurów. Obok Czerwonych Gitar był to najbardziej popularny polski zespół bigbitowy łączący elementy rocka z polską muzyką ludową. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” (muzyka Bogusław Klimczuk, słowa Andrzej Kudelski) i „Przyjedź mamo na przysięgę”. W 1967 po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego do zespołu No To Co Krawczyk wraz ze Sławą Mikołajczyk i Marianem Lichtmanem na chwilę odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach Krawczyk z Lichtmanem wrócili do Trubadurów, ale już bez Sławy Mikołajczyk.

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman, historia

W 1974 na pewien czas rozstał się z Trubadurami i wyjechał do Danii. Zamieszkał w Kopenhadze, gdzie po antysemickiej nagonce z 1968 wyemigrowali jego rodzice. Zapisał się tam do szkoły jazzu. Równocześnie podszkolił swój angielski oraz nauczył się języka duńskiego. Cały czas mógł liczyć na wsparcie swojej żony Bożeny, oraz rodziców, którzy do Danii wyemigrowali już wcześniej. Zaczął wtedy występować w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa u boku samego Randy’ego Castillo i Marilyn Mazur. Koncertował także z Milesem Davisem podczas jednej z tras po Skandynawii. Dwa lata później zgłosił się na casting do zespołu Red Square, który wygrał pokonując ponad 200 przesłuchiwanych perkusistów. Z tą grupą większość utworów nagrywał w studiu legendarnego zespołu ABBA. W tym czasie otworzył muzyczny klub Roxana, w którym odbywało się wiele koncertów.

Na początku lat 90. XX wieku zaczął co jakiś czas przyjeżdżać do kraju, by wspólnie koncertować z Trubadurami. W 1998 nagrał wraz z zespołem płytę Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz. Latem tego roku ukazała się jeszcze jedna płyta zespołu Znamy się tylko z widzenia – Złote przeboje, która zyskała status Złotej Płyty.

Koniecznie posłuchaj jego historii.

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman 1

wieczór kawalerski Maniek & Leman

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman 2

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman 3

Paweł Kubalski przedstawia czyli Gwiazdy Tu i Tam – Marian Lichtman 4

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.