Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku

Za nami kolejna audycja „Uściślam temat”. Prowadzący: poseł Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku: to temat, który był poruszony w tym tygodniu. Gościem Piotra Uścińskiego był Paweł Lisiecki członek Komisji ds. usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych. Panowie skupili się na wątku kamienicy przy Noakowskiego 16 i przesłuchaniu Andrzeja Waltza – męża prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dowiedzieliśmy się jak to się stało, że Andrzej Waltz uzyskał udziały we własności budynku i co dalej stało się z kamienicą i jej mieszkańcami. Padły również pytania o to czy wszyscy urzędnicy dopełnili swoich obowiązków w tej sprawie i jaka może być decyzja komisji reprywatyzacyjnej w przypadku tego adresu. Zapraszamy do wysłuchania. Piotr Uściński i jego gość Paweł Lisiecki.

Piotr Uściński - Reprywatyzacja po warszawsku 1

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku: kamienica Waltzów

Kamienicę przy ulicy Noakowskiego 16 (w ścisłym centrum Warszawy) przed wojną wybudowały dwie żydowskie rodziny. Prawni właściciele zginęli w czasie wojny, a kamienica padła łupem szmalcowników. Ci fałszują pełnomocnictwa i po wojnie sprzedają budynek. Nabywa go Roman Kępski, wuj Andrzeja Waltza. Pod koniec 2006 roku mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz uzyskał udziały w kamienicy przy Nakowskiego. Kamienica wraz z mieszkańcami zostaje sprzedana spółce Feniks. Ta drastycznie podnosi czynsze chcąc pozbyć się niewygodnych lokatorów. Z ich zeznań wynika, że sytuacja związana z reprywatyzacją doprowadziła do śmierci trzy osoby. Mieszkańcy na własną rękę zaczęli interesować się sprawą. Próbowali interweniować w urzędach, ale na marne. Dziś przed komisją utrzymują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała wiedzieć o nieprawidłowościach, a jej udział w tuszowaniu sprawy był oczywisty. Prezydent Warszawy miała być jednym ze świadków w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16. Nie stawiła się jednak na posiedzenie. Kolejnego dnia zeznawał natomiast jej mąż, który stwierdził, że jest jedną z ofiar braku ustawy reprywatyzacyjnej.

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku: komisja weryfikacyjna

Komisja weryfikacyjna zaczęła działać w połowie tego roku. Jej zadaniem jest usuwanie prawnych skutków decyzji reprywatyzacyjnych wydanych z naruszeniem prawa. Dotychczas zajęła się sprawą kilku spośród kilkuset (nawet 800) adresów. Jedną z pierwszych spraw, którą zajęła się komisja była nieruchomość przy ul. Twardej 8 i 10. Stwierdzono, że decyzję zwrotową wydano z „rażącym naruszeniem interesu społecznego”. Hanna Gronkiewicz-Waltz była wzywana przed ten organ kilkukrotnie, dotychczas jednak nie pojawiła się na żadnym z posiedzeń. Twierdzi, że komisja działa niezgodnie z Konstytucją.

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku część 1

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku część 2

Piotr Uściński – Reprywatyzacja po warszawsku część 3

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *