Piotr Uściński – Amber Gold

Piotr Uściński – Amber Gold: rozmowa z Jarosławem Krajewskim

Za nami kolejna audycja z cyklu „Uściślam temat”. Tym razem prowadzący poseł Piotr Uściński zajął się tematem afery Amber Gold. Gościem audycji był poseł Jarosław Krajewski jeden z członków sejmowej komisji śledczej, która zajmuje się tą sprawą. Poznaliśmy kulisy pracy komisji, najciekawsze z punktu widzenia śledczych wątki afery oraz najbardziej interesujące zeznania. Padły pytania o relacje między politykami a Amber Gold. Dowiedzieliśmy się również czy czołowi polscy politycy mogli ostrzec Polaków przed inwestowaniem środków w tym parabanku. Z informacji uzyskanych przez komisję śledczą wynika, że już w maju 2012 roku wiedzieli oni o tym, że Amber Gold to piramida finansowa. Zapraszamy do odsłuchania audycji ponownie. Piotr Uściński – Amber Gold. Gość: Jarosław Krajewski.

Piotr Uściński - Amber Gold 1

Piotr Uściński – Amber Gold: piramida finansowa

Amber Gold na polskim rynku działało w latach 2009-2012. Swoje oddziały spółka miała w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Logo podobne do działającego w kraju banku i lokaty w złoto, które miały dawać 10-16 procent zysku rocznie zwabiły wielu klientów. Poszkodowanych jest niemalże 20 tys. osób. Łącznie stracili oni 851 mln złotych. Odzyskać udało się zaledwie 40 mln. Mało tego do dziś nie wiadomo co stało się resztą pieniędzy. Wiadomo jednak, że szanse na ich odzyskanie graniczą z cudem. Pytanie: jak to się stało, że spółka, którą założył Marcin P. wcześniej kilkukrotnie skazywany za oszustwa, mogła działać na polskim rynku kilka lat? Komisja Nadzoru Finansowego już pod koniec 2009 roku alarmowała, że Amber Gold nie ma zezwolenia na wykonywaną działalność. Mimo to firma działa. Afera wybuchła dopiero w sierpniu 2012 roku kiedy ogłoszono upadłość Amber Gold. Założyciela Marcina P. aresztowano i postawiono mu 25 zarzutów. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Piotr Uściński – Amber Gold: Komisja śledcza

Od lipca 2016 roku działa sejmowa komisja śledcza, która ma wyjaśnić kulisy działalności spółki Amber Gold i jej ewentualnych powiązań z politykami. Dotychczas przesłuchano przedstawicieli prokuratury gdańskiej różnych szczebli, funkcjonariuszy tamtejszej policji, przedstawicieli KNF, samego założyciela Amber Gold Marcina P. Ciekawych informacji udzielił syn byłego premiera – Michał Tusk, który stwierdził, że: „Obaj z tatą wiedzieliśmy, że to była lipa”. Natomiast Marek Belka, ówczesny prezes Narodowego Banku Polskiego, przed komisją zeznał, że: „wiadomo było, że to gruby przekręt”.

Piotr Uściński – Amber Gold część 1

Piotr Uściński – Amber Gold część 2

Piotr Uściński – Amber Gold część 3

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *