Ferie zimowe w Domu Kultury Zacisze

Ferie zimowe

Ferie zimowe w domu wcale nie muszą być nudne!

Dla wszystkich, którzy nie wyjeżdzają na Ferie zimowe i mają zamiar siedzieć w domu mamy rozwiązanie. Dom Kultury „Zacisze” organizuje ferie zimowe w mieście. Propozycja skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Poprzednie przerwy zimowe przebiegały pod hasłami  Żywioły (2014), Miastomania (2015), Wioska świata (2016) i Dzika Wisła (2017), która została zaprezentowana w listopadzie 2017 roku na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Gdyni.

Ferie zimowe

Ferie zimowe – pierwszy tydzień (15-19.01.2018):

Stolice Europy z Lego (robotyka, projektowanie, twórcze budowanie) 15-19.01.18, godz. 10.00-15.00

Zapraszamy do spędzenia zimowego czasu w przestrzeni twórczego tworzenia i nieograniczonej wyobraźni z klockami Lego. W tym roku wybierzemy się w podróż do pięciu malowniczych i ciekawych pod względem architektonicznym stolic Europy. Każdego dnia będziemy budować inną stolicę z jej najciekawszymi budynkami. Naszą przygodę rozpoczniemy od Amsterdamu, przedstawiając go oczami Van Gogha, który to umieścił na jednym ze swoich obrazów most Langlois. Następnie udamy się do Paryża, gdzie między innymi narodził się impresjonizm, kolebka wielkich artystów ze słynną wieżą Eifla, Sekwaną oraz Luwrem. Idąc dalej, odwiedzimy Rzym, Pragę, a ostatniego dnia wybudujemy Warszawę. Uczestnicy poznają również podstawy programowania robotów, pracując przy laptopach na specjalnych zestawach Lego WEDU. Warsztaty poprowadzi Akademia Iwony Kalaman.

Ferie zimowe

Gry strategiczne na makietach, 15-19.01.18, godz. 9.00-15.00 

Warsztaty tylko dla uczestników Pracowni Modelarstwa UŁAN poprowadzi Jacek Bajer, doświadczony instruktor z ponad 30-letnią praktyką prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. Pasjonat mikromodelarstwa wojskowego, wykonywania i malowania figurek oraz rozgrywania walk na makietach. Zaraża uczniów swoją pasją. Dzieli się z nimi wiedzą historyczną, przekazując ją w ciekawy sposób.

Break dance, 15-19.01.18, godz. 15.15-16.15

Kurs dla wtajemniczonych i niewtajemniczonych w arkana brekdancu. Akrobatyczne ewolucje połączone z czystym rytmicznym tańcem i muzyką dla dzieci w wieku 7-16 lat. Zajęcia mają na celu naukę podstawowych elementów tańca Break Dance oraz doskonalenie techniki, ćwiczenia siłowo-sprawnościowe w tym też kroki wykonywane „w parterze”, czyli rękami i nogami  na ziemi oraz charakterystyczne dla tego tańca figury obrotowe i akrobatyczne. Warsztaty prowadzi Łukasz Depa.

Break Kids, 15-19.01.18, godz. 16.15-17.00 

Warsztaty taneczne adresowane do dziewczynek i chłopców w wieku 4-6 lat. Propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoja przygodę z brekdancem. Łączą rytmikę, naukę słuchania muzyki i ogólne ćwiczenia ruchowe. Dzieci poznają elementy tańca Break Dance, Hip-Hopu, Jazzu, Jogi oraz innych technik tanecznych.  Rozwijana jest motywacja oraz pewność siebie, a wszystko to w formie dobrej zabawy. Break Kids w czasie Zimy w Mieście to ciekawa propozycja na aktywne spędzenie czasu przy ekspresyjnych dźwiękach i dynamicznych układach. Warsztaty prowadzi Łukasz Depa.

Ferie zimowe

Taniec towarzyski dla młodzieży, 15-19.01.18,  godz. 17.15-18.30  

W programie nauka tańców standardowych m. in. walc angielski, walc wiedeński, tango oraz latynoamerykańskich (cha-cha, rumba, samba) i innych. Warsztaty poprowadzi Robert Kulesza, jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Boogie Woogie i Rock’n’rolla lat 50. oraz jego wiceprezydent. Obecnie trener, choreograf, sędzia i szkoleniowiec. Laureat wojewódzkich przeglądów tanecznych. Prowadzi zajęcia taneczne z tańca nowoczesnego z elementami tańca dyskotekowego, funky i jazzowego oraz kursy tańca towarzyskiego dla młodzieży i dorosłych.

Taniec towarzyski dla dorosłych, 15-19.01.18, godz. 18.45-20.15  

Taniec towarzyski  to formą rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych, uprawiana od początku XX wieku. Poszczególne tańce różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów i muzyką. Czy wiecie, że? Walc angielski tańczy się w tempie 30-31 taktów na minutę a walc wiedeński aż 60 taktów na minutę? Cha-chę tańczy się dopiero od 1956 roku a salsa ma dwie odmiany? Możecie się Państwo o tym przekonać podczas naszego Intensywnego Kursu Tańca  w I tygodniu ferii zimowych. W programie nauka tańców standardowych m.in. walc angielski, walc wiedeński, tango oraz latynoamerykańskich (cha-cha, rumba, samba) i innych. Warsztaty poprowadzi Robert Kulesza.

Ferie zimowe

Ferie zimowe – drugi tydzień (22-29.01.2018):

Zimowa Akademia Pomysłów 22-26.01.18, godz. 7.30-16.30 

W ciągu tego tygodnia rozwiniemy swoją wyobraźnię, poznamy nowe sposoby wyrazu zarówno poprzez sztukę, ruch jak i inne formy zabawy.

Dzień 1 CYRKOWY

Zajęcia cyrkowe poprowadzi Dyrektor Szkoły Cyrkowej w Julinku p. Piotr Tomczak, eksperymenty – Ewelina Romanowska, Zaciszańską Szkołę Plakatu założy Bożena Wiśniewska. Tematem tego dnia będzie CYRK. Poznacie tajniki, jakie kryje w sobie to niezwykłe miejsce. Będziecie mogli spróbować trudnej sztuki żonglerki, dowiecie się, czy bycie klownem jest trudne i co tak naprawdę kryją kulisy Cyrku. Na zajęciach eksperymentów weźmiemy cyrk pod lupę –  dlaczego rzeczy spadają? Co sprawia, że hula-hop się kręci? Zgłębimy tajniki grawitacji, siły odśrodkowej i równowagi czyli rozbierzemy cyrk na czynniki pierwsze. Plastyczny, kolorowy cyrk-warsztaty tworzenia plakatów cyrkowych.W ruch pójdą kredki, farby nożyczki, stemple. Duży format i wielka wyobraźnia. Stworzymy Zaciszańską Szkołę Plakatu

Dzień 2 TEATRALNY

Zajęcia dramy poprowadzi aktorka Anna Komorowska, zajęcia plastyczne Bożena Wiśniewska, ruch- Andrzej Nowaczuk. Aktor, drama, inspicjent – czy znacie te trudne słowa? Czy wiecie jak zapanować nad swoim ciałem? A jakie zastosowanie w teatrze ma maska? To tylko kilka pytań – na resztę odpowiemy Wam na naszych zajęciach. Podczas warsztatów dramy odkryjemy swoje możliwości aktorskie. Pobudzimy swoją wyobraźnię i nauczymy się improwizować. Celem zajęć nie będzie stworzenie przedstawienia  ale dobra zabawa w oparciu o scenariusz. Maska –symbol teatru-zaprojektujemy i wykonamy maski weneckie, karnawałowe, afrykańskie, zwierzęce albo ,własne, wesołe, tajemnicze, a może straszzzne. Wykorzystamy brokaty, koraliki, cekiny, wstążki, piórka….

Dzień 3 JAPOŃSKI

Z kulturą Japonii pozna nas Andrzej Nowaczuk  – instruktor sportów walki w DK Zacisze, eksperymenty z ryżem poprowadzi Ewelina Romanowska a zajęcia z robienia suminagashi poprowadzi Bożena Wiśniewska. Umiecie jeść pałeczkami? A może potraficie pisać po japońsku? Jeśli nie, to wprowadzimy Was w niezwykły, zaczarowany świat Japonii. Nauczymy się kilku słów w tym niezwykłym języku, opanujemy trudną sztukę kaligrafii a nade wszystko poznamy kulturę tego pięknego kraju. Na warsztatach dowiemy się czy ryż może być poddany eksperymentom – będzie skakał wibrował, pływał na poduszkach wodnych a na zakończenie posadzimy go wspólnie aby mógł urosnąć u Was w domu. Podczas zajęć plastycznych wykonamy japońskie laleczki w tradycyjnych kimonach.. Poznamy japońską sztukę barwienia papieru-suminagashi, zaprojektujemy i zrobimy prawdziwe klapki japonki oraz poznamy sztukę japońskiej kaligrafii.

Dzień 4 MUZYCZNY

Nauka gry na bębnach poprowadzi Anika Kamińska, zajęcia plastyczne Bożena Wiśniewska, ruch zapewni – Andrzej Nowaczuk. Bam ba ra bam bam  – coś Wam to przypomina? Tak! to bębny, bębenki, tamburyna i inne instrumenty perkusyjne. Każdego będziecie mogli dotknąć, na każdym zagrać i stworzyć perkusyjną orkiestrę. W tym dniu zbudujecie także własne instrumenty! Zapraszamy Was na spotkanie z rytmem, spróbujemy swoich sił w grze na bębnach djembe pochodzących z Afryki Zachodniej. Na zajęciach poznamy podstawowe pojęcia związane z rytmem, zaznajomimy się z techniką gry na djembe, poznamy proste rytmy i rytmiczne wyliczanki, stworzymy własną niepowtarzalną pulsację oraz zagramy aranżację oryginalnego afrykańskiego rytmu z podziałem na różne akompaniamenty.
Na warsztatach plastycznych wykonamy i ozdobimy  własne instrumenty-bębenki, deszczowe kije, kastaniety, grzechotki, marakasy i założymy Najgłośniejszą Orkiestrę Jednodniową. Użyjemy do tego puszek, butelek, pudełek, balonów, grochu, kasz, kapsli, gwoździ…..przecież wszystko jest muzyką

Dzień 5 EKSPERYMENTALNY

Wystrzałowe eksperymenty przeprowadzi Ewelina Romanowska – instruktor zajęć „Mali Einsteini”, w świat kolorowych eksperymentów poprowadzą nas Ewa Ledzińska i Bogusława Ołowska, a zajęcia ruchowe zapewnią instruktorzy capoeiry Agata Kołodziej i Bernado Bruto. Czas na eksperymentalny piątek. Czy mali Einsteini to Wy? Chcecie się o tym przekonać?. Postaramy się, aby każdy z Was wyszedł z poczuciem, że tajemniczy dotąd świat eksperymentów nie ma dla Was tajemnic!!! Zamienimy dom kultury w prawdziwe królestwo nauki! To będzie dzień dedykowany  najfajniejszym doświadczeniom wszech czasów. Będziemy strzelać z witaminy C oraz z airbazooki! Założymy fartuchy i magiczne okulary i zobaczycie jak fajna jest nauka! Na zajęciach plastycznych dowiecie się czym są eksperymenty w sztuce-czy można eksperymentalnie połączyć kolory a może koła i kwadraty? Przygotujcie się za niezwykłą podróż w głąb barw, kształtów i artystycznej przestrzeni.

Ferie zimowe

Sztuki i sporty walki, 22-26.01.18, godz. 17.00-18.00

Zajęcia zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców, które wszechstronnie rozwijają ciało i umysł. W programie odpowiednia do wieku i motoryki dawka ćwiczeń ogólnorozwojowych, jako uzupełnienie zajęć szkolnych, sztuk walki i samoobrony. Warsztaty uczą poprawnych zachowań społecznych i zasad gry fair play, ale również umiejętności obrony i zachowania się w różnych, niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacjach losowych. To również karate, kobudo, ju jitsu, ken jitsu połączone z nauką podstaw języka japońskiego i historią japońskich sztuk walki. Warsztaty poprowadzi Andrzej Nowaczuk, instruktor i sędzia sztuk i sportów walki, samoobrony i combat, międzynarodowy trener all style karate, instruktor E.B.O.B.GROM, shihan V dan Jiu Jitsu, All Style Karate.

Samoobrona dla kobiet, 22-26.01.18, godz. 18.15-19.15

Jak skutecznie obronić się przed napastnikiem torebką, kluczami, czy parasolką? Jakie części ciała są najbardziej wrażliwe? Jak chroni nas prawo? Jakie miejsca są szczególnie niebezpieczne? Ruszyły zapisy na tygodniowe warsztaty samoobrony dla kobiet, w których mogą wziąć udział również mężowie, partnerzy i koledzy uczestniczek. Warsztaty to bezpieczna i łatwa forma nauki podstaw obronny przed napastnikiem, ale również praca nad psychiką i aspekty prawne obrony koniecznej. Na warsztatach nie jest wymagany sportowy strój. Uczestniczki powinny być gotowe do obrony w każdych warunkach, nawet w spódnicy. Warsztaty poprowadzi Andrzej Nowaczuk.

 

Ferie zimowe

 

Więcej możecie dowiedzieć się na stronie Domu Kultury „Zacisze” 

 https://zacisze.waw.pl/pl/aktualnosci/ferie-zimowe-zimowa-akademia-pomyslow.

Zobacz też Zimowy Cyrk na legionowskiej Scenie

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *