Piotr Uściński – finanse publiczne

Piotr Uściński – finanse publiczne: rozmowa z Januszem Szewczakiem

Kolejna audycja „Uściślam temat” za nami. Tym razem poseł Piotr Uściński gościł Janusza Szewczaka wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Finansów. Panowie rozmawiali o szeroko pojętej dziedzinie finansów publicznych. Poruszony był temat wyników spółek skarbu państwa. Dowiedzieliśmy się co zdaniem posłów sprawiło, że te podmioty, które za rządów poprzedniej ekipy podupadały, teraz są w stanie osiągać duże zyski i dokładać się do państwowej kasy. Posłowie odpowiedzieli na pytanie jak trzeba zarządzać takimi firmami żeby być na plusie – że prostu trzeba chcieć. Posłowie rozmawiali również o innych aspektach finansów publicznych. Zapraszamy do ponownego wysłuchania audycji. Prowadzący Piotr Uściński – finanse publiczne – to temat. Gość: Janusz Szewczak.

Piotr Uściński - finanse publiczne: rozmowa z Januszem Szewczakiem
Piotr Uściński – finanse publiczne: rozmowa z Januszem Szewczakiem

Piotr Uściński – finanse publiczne: wyniki spółek skarbu państwa

Zyski piętnastu państwowych spółek są najwyższe od 2011 roku. Ich dochody za 2016 rok były o 90 procent wyższe niż za rok poprzedni. Po raz pierwszy od 4 lat żadna z największych spółek państwowych nie odnotowała straty za pierwsze półrocze. Najciekawszy jest tu przykład Orlenu. W pierwszym półroczu 2014 koncern odnotował rekordową stratę rzędu 5 mld zł. W analogicznym okresie 2017 roku ten sam podmiot odnotował zysk i to sięgający 3,5 mld zł. Bezpośredni wpływ na taki wynik miało wprowadzenie przez rząd przepisów ograniczających szarą strefę na rynku paliw. Odpowiednie regulacje prawne ograniczyły dotychczasowe patologie do tego stopnia, że sprzedaż benzyny i oleju napędowego bardzo wzrosła, a legalnie działające firmy mogą funkcjonować w zdrowej konkurencji. Ten temat poruszył w audycji poseł Piotr Uściński.

Bilans spółek skarbu państwa uległ znacznej poprawie
Bilans spółek skarbu państwa uległ znacznej poprawie

Piotr Uściński – finanse publiczne: programy prospołeczne

Niebawem miną dwa lata od uruchomienia programu 500+. Ze środków przeznaczonych na ten cel korzystają 3 mln 820 tys. dzieci. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok wynika, że spada odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie. W 2016 roku było ich 4,9 proc., a rok wcześniej – 6,5 proc. Największa poprawa sytuacji dotyczy dzieci w wieku 0-17 lat. Dlatego rządzący śmiało mówią, że program 500+ znacznie zmniejszył, czy wręcz wyeliminował ubóstwo wśród najmłodszych – podkreśla poseł Piotr Uściński. Do tego rodzi się coraz więcej dzieci. Drugi z flagowych programów rządu to Mieszkanie+. Skierowany jest on szczególnie do młodych, średniozamożnych Polaków, którzy chcą kupić lub wynająć własny kąt. Takie mieszkania powstają już w wielu zakątkach Polski. Ponad 70 miast było chętnych wziąć udział w realizacji programu. Pierwsze mieszkania będą oddane już na wiosnę tego roku.

Piotr Uściński – finanse publiczne część 1

Piotr Uściński – finanse publiczne część 2

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *