Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele: rozmowa z Ewą Tomaszewską

Za nami kolejna audycja „Uściślam temat”. W tym tygodniu poseł Piotr Uściński zajął się ograniczeniem handlu w niedziele. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać już za kilkanaście dni. Gościem audycji była poseł Ewa Tomaszewska, członek podkomisji stałej ds. rynku pracy. To właśnie to grono przez kilkanaście miesięcy zajmowało się obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu niedzielnego handlu. Poznaliśmy genezę pomysłu wolnej niedzieli i dowiedzieliśmy się z czyjej inicjatywy posłowie zajęli się tą kwestią. Padły pytania o to czy Polacy chcą pracować w niedziele. Dowiedzieliśmy się również, które niedziele będą wolne dla pracowników handlu i jakie placówki są ustawowo wyjęte pod zakazu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. Prowadzący – Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele – to temat audycji. Gościem była poseł Ewa Tomaszewska.

Piotr Uściński - ograniczony handel w niedziele

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele: zapisy ustawy

To była już druga próba „Solidarności” by przeforsować obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Podpisało się pod nim ponad milion Polaków. Już za kilkanaście dni – od 1 marca 2018 roku handel będzie dopuszczony w dwie niedziele w miesiącu. Będzie to każda pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Od stycznia 2019 roku handlować będzie można już tylko w jedną, ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne. Zapisy ustawy przewidują jednak pewne wyjątki – handlować będzie można w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Ustawa przewiduje również miejsca, w których handel będzie można prowadzić bez ograniczeń. Będą to np. piekarnie, cukiernie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami, wyrobami tytoniowymi. Czy to wyłączenie jest słuszne – o tym również dyskutował Piotr Uściński i jego gość. Zakupy będzie można zrobić również w sklepach na dworcach czy lotniskach. Zamknięte będą natomiast galerie handlowe.

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele: wolna niedziela w Europie

Polska nie będzie wyjątkiem na mapie Europy jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę. Jednak podobne zapisy obowiązują tylko w 9 krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Restrykcje w tym względzie istnieją w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji i Grecji. Niemal całkowity zakaz handlu zarówno w święta jak i w niedziele obowiązuje w Niemczech i w Austrii. Istnieje tam tak zwana „niedzielna cisza”. Czynne mogą być jedynie stacje benzynowe i sklepy na dworcach kolejowych. Węgry natomiast z zakazu handlu w niedziele się wycofały.

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele część 1

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele część 2

Piotr Uściński – ograniczony handel w niedziele: zapraszamy do obejrzenia wideo:

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.