Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line
Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R

Okiem Technicznym

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line – Silnik/skrzynia

Cały zespół napędowy został żywcem wzięty z Passata 4Motion biturbo. Silnik to dobrze znane 2L z doładowaniem które w przypadku naszego diesla generuje 240KM i 500Nm momentu obrotowego. To wszystko jest możliwe dzięki dwóm sprężarkom i mądrze zrobionemu programowi sterującemu pracą wtrysku i doładowania. Silnik ma charakterystykę podobną do silnika benzynowego z doładowaniem, kręci się bez problemu na 5500 obr/min a moc maksymalna jest przy 4tys obr/min. Wsłuchując się w pracę silnika trudno jest poznać że to diesel, nie tylko ze względu na wyciszenie komory silnikowej ale też nowy commonrail jest oparty na wyższym ciśnieniu wtrysku. To zapewnia rewelacyjną dynamikę i znośne spalanie, mówię znośne bo na 5l/100km nie macie co liczyć choćby ze względu na permanentny napęd obu osi. Natomiast tradycyjnie dwu-sprzęgłowy automat ma mokre sprzęgła więc praktycznie bezawaryjne i niezużywające się. Zmany biegów odbywają się szybko ale bez szarpnięć nawet w trybie sport. Jest to jeden z nielicznych aut napędzanych 4 cylindrowym dieslem rozpędzający się poniżej 6s do setki. Pamiętajmy że ma jedynie 2 litry pojemności.

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna. Koła 245/40×19 są dobre a hamulce to tarcze wentylowane z przodu i zwykłe z tyłu. Hydromagnetyczne amortyzatory mają 3 poziomy twardości, Comfort, Normal oraz Sport. Różnice są dość znaczne bo przy Comfort lepiej nie jechać powyżej 140km/h przy pełnym załadunku. Tryb Sport powoduje że nasz Arteon  jest stabilny na zakrętach nawet przy nierównościach drogi, najfajniejsze jest to że dopłata do takiego zawieszenia to tylko kilka tysięcy, WARTO!!. Hamulce są bardzo skuteczne, to ważne bo nawet na mokrej nawierzchni Arteon dzięki napędowi na obie osie rozpędza się bez uślizgów. Pomimo zimowych opon na suchej nawierzchni zanotowaliśmy 39m z setki a na wilgotnej zmrożonej nawierzchni jedynie 5 metrów dalej. To wynik jak w sportowym aucie, na letnich oponach te wartości powinny skrócić się co najmniej o 5-6 metrów.

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line

Test VW Arteon TDI DSG7 240KM R Line – Ekonomia

Arteon jest olbrzymim jak na VW autem, jest większy od Passata, jest ciężki bo ma napęd na obie osie więc masa na poziomie  1830 kg nie przyczynia się do ekonomii. Jednak dramatu nie ma, jeśli będziemy płynnie się poruszać to średnie zużycie na poziomie 7 litrów w zimę jest realne. Jeśli będziemy pokonywać krótkie dystanse zimą zanim rozgrzejemy silnik to wynik 11l/100km nie będzie niczym dziwnym. Jednak w trasie przy 120km/h zmieścimy się w 6.5l/100km.

Przeczytaj także Test Infiniti Q30 DCT 156KM

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.