Odmienny punkt widzenia – piątek 13 kwietnia. Goście: Piotr Łysakowski, Przemysław Czarnecki, Piotr Apel, Ryszard Galla, Szymon Szynkowski vel Sęk

Odmienny punkt widzenia – piątek 13 kwietnia. Goście: Piotr Łysakowski, Przemysław Czarnecki, Piotr Apel, Ryszard Galla, Szymon Szynkowski vel Sęk

Dziś będzie bardzo niemiecko. Przez dwie godziny będziemy rozprawiali o niemieckiej tradycji, historii i kulturze. Rozbierzemy „niemieckość” na części, postanowimy wyłuskać jego „jądro” a przy okazji zastanowimy się na ile „Niemcy” są „Niemcami” a na ile „Prusakami”. I dlaczego – w przeciwieństwie do Polaków z Kongresówki – Polacy ze Śląska, albo Wielkopolski bardziej przypominają Niemców niż „współbraci w polskiej mowie i piśmie”.

Pogadamy o projekcie „Unia Europejska 1.0”, który się niezbyt udał z powodu oporu Kościoła katolickiego, pogadamy o niezmienności granic [czyli np. dlaczego między Rzeszą Niemiecką a Rzeczpospolitą przez kilkaset lat owa granica nie zmieniła się o piędź], porozmawiamy o „Unii Europejskiej 2.0” i dlaczego znów się niezbyt udaje.

Porozmawiamy o historii, o faktach, o teraźniejszości i przyszłości, w tym również o tych niechcianych jak np. Kulturkampf.

Porozmawiamy o wyborach na Węgrzech i ich odbiorze, m.in. w Niemczech.

Porozmawiamy o tym, czy Europa się zmienia a jeśli tak, to dlaczego i jak.

Czy to się komuś podoba, czy nie – dziś Niemcy rozgrywają Europę. Co to znaczy i co może oznaczać? O tym też porozmawiamy.

I o tym, co to wszystko oznacza dla Polski.

Albo może oznaczać.

Ale najważniejsze – porozmawiamy o tym, co to wszystko oznacza dla nas. Dla każdego z nas.

 

 

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *