Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) – rehabilitacja zestawy ćwiczeń części I.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu
Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu Zestaw ćwiczeni przygotowany dla chorych na SM przez profesjonalne rehabilitantki.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu – Wstęp

Dzisiaj przedstawię zestaw ćwiczeń przygotowany przez dwie znakomite rehabilitantki specjalizujące się w pracy z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane mgr Justynę Żyłkę i mgr mgr Urszulę Lach. Ten program ćwiczeń został specjalnie przygotowany dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, by mogły one ćwiczyć samodzielnie w domu. Film jest wydany w dwóch częściach. Część pierwsza (teoretyczna) mówi o tym, jak istotna jest rehabilitacja dla zdrowia, a także w codziennym życiu. Część druga dotyczy już samych ćwiczeń, pokazuje jak je poprawnie wykonywać. Wykonywanie ćwiczeń zaprezentowane jest od samych podstaw.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu
Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu – Teoria

 

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu – Praktyka

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu – Warto wiedzieć

Pojawia się pytanie – kiedy najlepiej zacząć? Jak najszybciej! Dziś, jutro, w przyszłym tygodniu, liczy się tylko to, a by zacząć. Mogę powiedzieć, że wykonywanie ćwiczeń zawartych na tym filmie traktuje bardziej jako przyjemność niż obowiązek, więc w trakcie ćwiczeń towarzyszy mi duży uśmiech. Ważne jest, by nie traktować tego materiału jako wyzwanie „wykonam więcej powtórzeń, będę dłużej ćwiczył”. Naprawdę nie o to w tym chodzi, to nie są zawody.

  • ” W rehabilitacji bardzo ważna jest dokładność, powinniśmy zwracać uwagę na jakość ruchów, które wykonujemy i sposób w jaki pracuje ciało. Mechaniczne i rutynowe podejście do ćwiczeń nie prowadzi do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. W takich sytuacjach ruch jest wykonywany automatycznie, poza naszą kontrolą. Skupienie na tym, że ćwiczymy jest bardzo mile widziane.
  • Jeśli chodzi o czas wykonywania treningu, to nie jest on tak bardzo ważny. Czy to będzie 10, 20 czy 30 minut, to nie istotne! Wszystko zależy jakim czasem dysponujemy. Niezwykle istotną rzeczą jest systematyka. Należ starać się wykonywać ćwiczenia każdego dnia, by trening stał się naszą rutyną wpisaną w codzienne obowiązki.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja w domu – Komentarz autora

Mogło by się wydawać, że rehabilitacji wymagają jedynie osoby, u których widać już postęp niepełnosprawności, nic bardziej mylnego! Od Pani Justyny dowiedziałem się, że ćwiczenie w odpowiedni sposób zmniejsza występowanie i siłę objawów występujących bezpośrednio po rzucie, hamując jednocześnie postęp niepełnosprawności. Ponadto dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń, powrót do sprawność, do stanu sprzed rzutu, jest szybszy. Dlatego tak istotne jest rozpoczęcie treningu jeszcze zanim wystąpią pierwsze poważne objawy choroby. Prawdopodobnie może mieć to duży wpływ na postęp niepełnosprawności.

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego stwardnienie rozsiane

Zachęcam do zapoznaniaq się z tym artykułem na moim  blogu

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.