Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – lekarz i służba zdrowia

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia
Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia. Kto ma wpływ na przebieg choroby? Co myślą o tym chorzy? O tym przeczytamy w dzisiejszym artykule.

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia – choroba nie tylko w rękach lekarzy

Można zauważyć, że skrzętnie unikam tematów związanych ze służbą zdrowia, lekami i lekarzami. To prawda i mam ku temu swoje powody. Nie wynika to z mojej niechęci do tych spraw. Powód jest zupełnie inny. Z badań wynika, że zdecydowana większość chorych na stwardnienie rozsiane jest przekonana, że ich stan zdrowia jest uzależniony tylko od lekarzy i personelu medycznego. W miarę postępu choroby przekonanie to rośnie przez co pacjenci wykazują coraz większą bierność. Przestają wierzyć, że mają jakikolwiek wpływ na swój stan zdrowia i chorobę. Przez to nie podejmują żadnych kroków by wpłynąć na przebieg choroby. Rozumiem to w pełni, sam miałem takie podejście i dzięki temu miałem złudzenie, że jest mi łatwiej. Przez taką postawę mogłem obarczyć moim problemami lekarzy, przez to wydawało mi się, że mój stres był mniejszy. Nie myślałem wtedy zbytnio o mojej chorobie.

Teraz widzę jakim błędem to było. Wydaje mi się, że gdybym wiedział, że tak naprawdę to ja mam największą kontrolę nad moją chorobą i mogę podjąć odpowiednie kroki by ją zatrzymać, ominęło by mnie kilka poważnych rzutów.

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia
Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia – Do czego prowadzi bierność

Z badań wynika, że wielu z chorych nie wie na czym dokładnie polega stwardnienie rozsiane, i w jaki sposób działa leczenie. I to dla mnie jest nie wiarygodne. Lekarz jest również po to, aby informować chorego o jego chorobie, działaniu leków, i ich skutkach ubocznych, jednak sami z siebie nie zawsze o wszystkim poinformują. Zadaniem pacjentów jest być dociekliwym, zadawać wiele pytań i czasami żądać odpowiedzi. Pytajcie dosłownie o wszystko. Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Brak świadomości choroby i tego, że mamy na nią wpływ prowadzi do poważnych problemów. Pojawia się bierność, o której już mówiłem, zniechęcenie w stosunku do choroby i leczenia. Ta nie chęć może prowadzić do szybszego postępu choroby. Może też pojawić się dezorientacja, gdzie chory tak naprawdę nie wie co się dzieje wokół niego, i robi wszystko co mówią mu ludzie w około. Takie postępowanie może prowadzić do powstania szeregu mechanizmów obronnych w psychice człowieka, a one same do poważnych zaburzeń psychicznych.

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia
Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia – Przejęcie kontroli

Gdy stałem się w pełni świadomy mojej choroby i tego, że to ja mam na nią wpływ. Podjąłem kroki by cofnąć moją niepełnosprawność i powstrzymać postęp choroby. Razem z nimi mój poziom stresu opadł, a zamiast jego pojawił się spokój i nadzieja na zatrzymanie mojej choroby. Na przestrzeni roku cofnąłem się z 5,5 punktów w skali EDDS do 2. W tej chwili moja niepełnosprawność jest prawie nie widoczna, gdzie niecały rok temu miałem duże trudności z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak: zjedzeniem obiadu, ubranie się, itp. Razem z wprowadzeniem naturalnego leczenia rzuty przestały się pojawiać, a ja teraz z nadzieją patrzę w przyszłości. Spokój, który niesie samoświadomość, jest dla mnie bezcenny.

Stwardnienie rozsiane lekarz służba zdrowia – Świadomość choroby

Świadomość tego, że jest się chorym i czym jest ta choroba, jest niezwykle ważne. Podejście, że ktoś za nas wyleczy naszą chorobę, może być tragiczne w skutkach. Naprawdę, powinno się wziąć swoją chorobę i zdrowie we własne ręce, i zacząć samemu o siebie walczyć.

Jeszcze raz napiszę, że tego artykułu nie napisałem w celu potępienia pracy służby zdrowia i lekarzy, lecz złego i biernego nastawienia chorych. Jeszcze raz apeluje, byście wzięli swoje życie we własne ręce. By trochę wam w tym pomóc opublikuje cykl pomocnych artykułów.

 

Źródła:

dr Zofia Kazibutowska, Diagnostyka, rokowanie i leczenie w stwardnieniu rozsianym w kontekście zagadnień rehabilitacji

Katarzyna Żychlińska, Wanda Stefańska2 ,Poczucie koherencji a style radzenia sobie z chorobą przewlekłą u osób ze stwardnieniem rozsianym,

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego stwardnienie rozsiane

Zachęcam się z przeczytaniem artukułu na moim  blogu.

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.