Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – Jak groźna jest depresja

stwardnienie rozsiane depresja skutki
stwardnienie rozsiane depresja skutki

Stwardnienie rozsiane depresja skutki

stwardnienie rozsiane depresja skutki, Jak groźna jest depresja przy stwardnieniu rozsianym? Możemy sobie nie zdawać sprawy, jak poważnym bywa zagrożeniem.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – Wstęp

Dzisiejszy artykuł napisany został  inspiracji bardzo ciekawym badaniem (Brola i inni, 2007) jednak duża część artykułu to moje wnioski z depresji, na którą sam choruję. Mam zamiar pokazać, jak poważnym problemem jest depresja u chorych na SM. W jaki sposób wpływa ona na jakość życia, to jak sprawne są procesy myślowe i jak sprawne jest ciało chorego. Czy depresja ma wpływ na wszystkie te aspekty? Oto kilka powodów dlaczego warto przeczytać te artykuł:

 • Depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym u chorych na stwardnienie rozsiane.
 • Może ona istotnie wpływać na naturalny przebieg choroby, leczenie i rehabilitację oraz znacznie obniżać jakość życia.
 • Powoduje ona upośledzenie funkcji ruchowych.

Może wystąpić na każdym etapie choroby nawet tuż przed pojawieniem się pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – ilu z nas jest szczęśliwych?

Dość długo utrzymywało się przekonanie oparte na badaniach przeprowadzonych w 1926 r., że 60% chorych na SM było szczęśliwych. Jednak począwszy od lat 50 ubiegłego wieku odwróciły się te proporcje i już tylko 40% chorych było szczęśliwych. Mając na uwadze wzrastający poziom stresu i frustracji wynikającej z życia codziennego sądzę, wydaje się, że chorych na depresję z roku na rok przybywa.

Ryzyko wystąpienia depresji przy stwardnieniu rozsianym wynosi około 50%, ale niektóre badania mówią, że nawet 75%, zatem jest naprawdę duża szansa, że na którymś etapie choroby pojawi się depresja, jeśli już  nie wystąpiła.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki
Stwardnienie rozsiane depresja skutki

Stwardnienie rozsiane depresja zagrożenia

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – depresja a postęp choroby

Im dłuższy jest średni czas trwania choroby, tym depresja występuje częściej, a jej nasilenie jest większe. Istnieje również wyraźny związek miedzy stopniem niepełnosprawności a nasileniem depresji. W przeprowadzonym badaniu wśród osób o niewydolności ruchowej 0-4,5 pkt w skali EDDS (lekki stopień niepełnosprawności) ciężka depresja występuje sporadycznie, najwięcej jest osób bez depresji lub z lekką. W miarę̨ pogarszania się̨ sprawności wzrasta odsetek chorych z umiarkowaną i ciężką depresją.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki– wpływ depresji

Wraz z nasilaniem depresji jakość życia ulega znacznemu pogorszeniu i była przez badanych określana jako zła w grupie z umiarkowaną lub ciężką̨ depresją.  Jakość życia wśród osób bez depresji jest wyraźnie lepsza. W badaniu o jakości życia przebadano w pięciu kategoriach zdolność poruszania się, stan emocjonalny, zadowolenie z życia, myślenie i zmęczenie, życie rodzinne i towarzyskie. Jednak dla zdolności poruszania się, objawów i życia rodzinnego i towarzyskiego wyniki uznano za nieistotne statystyczne. Jednak ja czuje wpływ depresji na te aspekty życia. Badanie, choć nie potwierdziło wpływu depresji na te aspekty życia, to z mojej perspektywy wygląda to inaczej. Oto moje doświadczenia.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – wpływ depresji na jakość życia

 • Stan emocjonalny: Tu wpływ depresji jest bardzo wyraźny. Coraz mniej rzeczy mnie cieszy, tracę nadzieje, chęć do walki i ogólnie do życia. Jak to mówię „zatracamy się w smutku”.
 • Zadowolenie z życia: Przy zadowoleniu z życia  wpływ depresji jest trochę mniejszy, ale stale wyraźny. Przez depresję przestaje widzieć sens życia i walki z chorobą, coraz bardziej skupiam się na trudnościach, które ona powoduje. Trudno mi jest szukać radości i szczęścia.
 • Myślenie i zmęczenie: Depresja ma potężny wpływać na moje myślenie, „siłę umysłu” i to jak czuje  się zmęczony. Tutaj trudno zauważyć różnice, spadek jest powolny i praktycznie niezauważalny. W pewnym momencie pojawia się permanentne zmęczenie, myśli są szare, a umysł pracuje mniej sprawnie. Przez to, że spadek był powolny i systematyczny, uznaję to za codzienność i normalny stan rzeczy, nie dostrzegam zmiany jaką spowodowała depresja.
 • Życie rodzinne i towarzyskie: Razem z depresją pojawia się alienacja, systematyczne oddalanie się od rodziny i przyjaciół. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ prowadzi do samotności, a ona pogłębia stan depresyjny.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – wpływ depresji na sprawność chorych

 • Zdolność poruszania się: może się wydawać niewiele, ale spadek sprawności o jeden punkt EDDS lub nawet pół punktu jest znaczą różnicą w stopniu niepełnosprawności.
 • Objawy – gdy pojawia się depresja objawy nieznacznie się pogłębiają: moja ręka mocniej drży, trudniej jest zachować równowagę.

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – wyniki badania.

A tak wyglądają wyniki przedstawione graficznie w badaniu (ns– nieistotne statystycznie)

Stwardnienie rozsiane depresja skutki
Stwardnienie rozsiane depresja skutki

Stwardnienie rozsiane depresja skutki – Komentarz autora

Jeśli po przeczytaniu pierwszego artykułu dostrzegasz jakiekolwiek symptomy depresji, to powinieneś jak najszybciej skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą, bo jak przeczytałeś przed chwilą – skutki takiego stanu są poważne. W którymś z kolejnych artykułów przedstawię naturalne sposoby radzenia z depresją, powinno się je stosować, by wspierać leczenie farmaceutyczne i gdy nie chcesz lub nie potrzebujesz stosować leków. Także po to, by uniknąć wystąpienia ewentualnej depresji lub jej powrotowi. Dodam jeszcze dwie rzeczy:

 • Same leki nie pokonają depresji. Tu liczysz się przede wszystkim Ty i Twoje chęci.
 • Z własnego doświadczenia i z tego co przeczytałem na przestrzeni lat mogę powiedzieć, że depresja to nie przeziębienie i nie przechodzi, potrafi się utrzymywać przez nawet kilka lub kilkanaście lat, a nie leczona – przez całe życie. A jeżeli Twój „humor” sam się poprawił, to może być tylko remisja, uwierz mi, że nie leczona depresja zazwyczaj wraca.

Źródło:

 1. Brola, M. Fudala i J. Czernicki, Wpływ depresji na jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym, Rehabilitacja medyczna styczeń 2007 Tom 11 Nr 2

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego stwardnienie rozsiane

Zachęcam się z przeczytaniem artukułu na moim blogu.

 

 

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *