Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium
Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Okiem technicznym

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium – Silnik/skrzynia

Silnik jak przystało na downsizingową jednostkę ma 3 cylindry i litr pojemności, generuje 125KM i ma przy tym 170Nm już od 1500 obr/min. Prawie 6 lat temu było to szokiem, jak to? Takie coś będzie np. w dużym Focusie? I tak się stało, my mamy to w mniejszej Fieście i sprawuje się znakomicie. Skrzynia sześć biegów w manualu mogło by być w automacie ale cóż, jest tobrze bo silnik jest elastyczny i pracuje z pełną parą od 1300 do 6000 obrotów/min. W necie możecie poczytać że bez problemu przelatuje 200tys km więc jest ok. Skrzynia jest zestopniowana raczej na autostradę bo 6 bieg ma 100km/h przy 2tys obr a silnik kręci się do 6tys… hmmm… No tak, dzięki temu mamy trwałość o ile zadbamy o dobry olej bo warunki w środku muszą być ekstremalne. Cicha praca pozwala delektować się nagłośnieniem Bang and Olufsen, tak audio z najwyższej półki.

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium – zawieszenie/koła/hamulce

I jak zawsze w małych autach, McPherson z amortyzatorami gazowymi z przodu i belka skrętna z tyłu. Hamulce tarczowe na obu osiach, z przodu wentylowane a koła w naszym przypadku mają 205/45×17 i zapewniają bardzo dobrą przyczepność bo i masa jest niska, auto waży 1150kg. Udało nam się zatrzymać je ze 100km/h na dystansie 37.2m więc uważam to za przyzwoity choć nie rewelacyjny wynik. Ma tu duże znaczenie twardość zawieszenia i w tym przypadku jest zestrojone bardziej na komfort. Podejrzewam że wybierając wersję ST line kiedy to zawieszenie będzie twardsze a chęć do nurkowania przodu przy ekstremalnym hamowaniu będzie zahamowana to pewnie uda się urwać ok. metra co już będzie wynikiem bardzo dobrym. Przypomnę że BMW M3 zatrzymuje się na prawie 34m.

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Test Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium – Ekonomia

Tu też jest przyzwoicie, jeśli średnio wyrobimy się w 6,5l/100km a pamiętajmy że silnik jest benzynowy to jest dobrze. W trasie do 120 km/h jest spoko, przy 90km/h będzie to 5,2l a przy 120km/h dojdzie do 6,7 potem baliśmy się patrzeć na komputer pokładowy bo przy 150km/h było to 8,6. Nie jest to wyścigówka więc jak wspomniałem przy normalnej eksploatacji będziemy zadowoleni. Tradycyjnie jedyny mankament to brzmienie 3 cylindrowca. Nigdy się do tego nie przyzwyczaję choć w tym przypadku jest ledwo słyszalny. Zastanawiam się czy nie można by wrzucić 7 biegowego automatu który znakomicie poprawiłby ekonomię i wtedy wszystkie te liczby byłyby podejrzewam o co najmniej 10% niższe.

Przeczytaj Test Ford Mustang Fastback GT

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *