Sztafeta Niepodległości – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Sztafeta niepodległości

Sztafeta Niepodległości – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie w „Sztafecie 100-lecia niepodległości” wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, inicjatywa spotkała się jednak z bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób. Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

Sztafeta Niepodległości

Sztafeta Niepodległości – sztafeta jako hołd dla tych, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”, weźmie w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z  okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin. W tej grupie wystartuje również 12 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swój bieg rozpoczną od Włocławka. Łącznie pokonają 187 km. Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Sztafeta niepodległości

Posłuchajcie rozmowy z pułkownikiem Radzisławem Smółkowskim, szefem sztabu 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorium w Ciechanowie:

Zobaczcie też trasę przez jaką odbędzie się Sztafeta niepodległości:

Zobacz  Polscy strażacy wrócili ze Szwecji

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *