Odmienny punkt widzenie – piątek 17 sierpnia Jan Żaryn, Tomasz Kowalczuk, Marek Chmaj, Jerzy Caliński

Odmienny punkt widzenie – piątek 17 sierpnia Jan Żaryn, Tomasz Kowalczuk, Marek Chmaj, Jerzy Caliński

Pogoda rozpieszcza a polityka niezmiennie brudna i podła.

W poprzedniej audycji sporo miejsca poświęciliśmy ocenie II Rzeczypospolitej, tragicznych skutków rządów tzw. „sanacji” oraz porównaniem ówczesnych działań rządzących z tym, co od kilku lat dzieje się w Rzeczypospolitej nr Któryś-Tam. Zapowiedzieliśmy również, że porozmawiamy o koncepcie dr Tomasza Kowalczuka, filozofa i politologa, który można zatytułować „mitologizowanie to wychowywanie ku wojnie”.

Wracamy więc do porównań II Rzeczpospolita a Rzeczpospolita nr Któryś-Tam i rozwiniemy wspomniany koncept.

Oprócz tego porozmawiamy o samorządzie, jego funkcjonowaniu, zmianach, które należy wprowadzić oraz rozpoczętej kampanii.

Zastanowimy się, które z ustawowych obowiązków gmin muszą być wykonywane siłami urzędników samorządowych, a które można spokojnie i z pożytkiem dla wszystkich oraz gminnego budżetu zlecać podmiotom zewnętrznym.

Na koniec wrócimy do tematu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – i tu też czeka nas krótka wyprawa do czasów rządów „piłsudczyków”. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: ile w Polsce jest „wymiaru sprawiedliwości” w „wymiarze sprawiedliwości”. Skojarzenie z kultowym filmem jest oczywiste, ale wcale nie jest do śmiechu.

A w oczekiwaniu na audycję zapraszamy do lektury

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/579431,kierownictwo-encj-wykluczenie-polska-krajowa-rada-sadownictwa-sasin.html

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *