Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Audycja na biegu Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST Line

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line
Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Okiem technicznym

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – Silnik/skrzynia

Silnik jak przystało na downsizingową jednostkę ma 3 cylindry i litr pojemności, generuje 140KM i ma przy tym 190Nm już od 1600 obr/min. Prawie 6 lat temu było to szokiem, jak to? Takie coś będzie np. w dużym Focusie? I tak się stało, my mamy to w mniejszej Fieście, Focusie i tu w EcoSporcie i sprawuje się znakomicie. Skrzynia sześć biegów w manualu mogło by być w automacie ale cóż, jest dobrze bo silnik jest elastyczny i pracuje z pełną parą od 1300 do 6000 obrotów/min.

W necie możecie poczytać że bez problemu przelatuje 200tys km więc jest ok. Skrzynia jest zestopniowana raczej na autostradę bo 6 bieg ma 90km/h przy 2tys obr a silnik kręci się do 6tys… hmmm… No tak, dzięki temu mamy trwałość o ile zadbamy o dobry olej bo warunki w środku muszą być ekstremalne. Cicha praca pozwala delektować się nagłośnieniem Bang and Olufsen, tak audio z najwyższej półki. Niestety subiektywna dynamika jest dość skromna, te 140 kucyków gdzieś się rozbiegło bo 10.7s do setki to trochę za długo.

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – zawieszenie/koła/hamulce

I jak zawsze w małych autach, McPherson z amortyzatorami gazowymi z przodu i belka skrętna z tyłu. Hamulce tarczowe z przodu wentylowane a tył to bębny!!! TAAAK. Koła w naszym przypadku mają 215/45×18 i zapewniają bardzo dobrą przyczepność bo i masa jest niska, auto waży 1210kg. Udało nam się zatrzymać je ze 100km/h na dystansie 38.2m więc uważam to za przyzwoity choć nie rewelacyjny wynik. Ma tu duże znaczenie twardość zawieszenia i w tym przypadku jest zestrojone bardziej na komfort. Podejrzewam że wybierając wersję ST line kiedy to zawieszenie ma być twardsze a chęć do nurkowania przodu przy ekstremalnym hamowaniu jest znikoma to wynik powinien być lepszy.

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Test Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – Ekonomia

Tu też jest przyzwoicie, jeśli średnio wyrobimy się w 6,8l/100km a pamiętajmy że silnik jest benzynowy to jest dobrze. W trasie do 120 km/h jest spoko, przy 90km/h będzie to 5,4l a przy 120km/h dojdzie do 6,9 potem baliśmy się patrzeć na komputer pokładowy bo przy 150km/h było to 9,1. Nie jest to wyścigówka więc jak wspomniałem przy normalnej eksploatacji będziemy zadowoleni. Tradycyjnie jedyny mankament to brzmienie 3 cylindrowca. Nigdy się do tego nie przyzwyczaję choć w tym przypadku jest ledwo słyszalny. Zastanawiam się czy nie można by wrzucić 7 biegowego automatu który znakomicie poprawiłby ekonomię i wtedy wszystkie te liczby byłyby podejrzewam o co najmniej 10% niższe.

Zobacz Audycja na biegu Ford Fiesta EcoBoost 125KM Titanium

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *