Funkcjonalne biurka – czym kierować się przy wyborze?

W ofercie sklepów meblowych znaleźć można niezwykle szeroki wybór nowoczesnych biurek do pracy, jak i nauki. Różne style, kolory, materiały, kształty i rozmiary – każdy znajdzie coś dla siebie. Czy jednak na pewno wiemy, jakimi kryteriami kierować się przy zakupie biurka? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

 

Jak wybrać biurko idealne?

Przy wyborze biurka powinniśmy przede wszystkimi kierować się względami praktycznymi i użytkowymi. Nie oznacza to oczywiście, że estetyka jest tutaj całkowicie nieistotna, przy podejmowaniu decyzji o zakupie biurka z pewnością nie powinna ona jednak odgrywać kluczowej roli. Czym zatem przede wszystkim należałoby się kierować? W pierwszej kolejności metrażem i rozkładem pomieszczenia, w którym znajdzie się biurko, jak również charakterem wykonywanej przez nas pracy.

 

Twoja praca nie wymaga dużej ilości dokumentów, książek lub notatek? Nie ma zatem sensu zagracać wnętrza biurkiem z dużym blatem. Spore znaczenie będą również miały narzędzia naszej pracy. Używasz komputera stacjonarnego? Wybierz funkcjonalne biurko z półką na klawiaturę, chowaną pod blatem – taki model pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni na blacie roboczym. Warto też wybierać modele pozwalające choć częściowo ukryć kable i przewody. Mogą to być biurka z otworami na kable w blacie lub ukrytym w nodze schowkiem.

obraz_1

 

Wymiary biurka – dobrze oszacuj swoje potrzeby

Większość dostępnych na rynku modeli to biurka z blatem o głębokości 80-90 cm. Jest to standardowo zalecana głębokość blatu dla dorosłego użytkownika, jeśli jednak nasze narzędzia pracy ograniczają się do laptopa, spokojnie możemy sobie pozwolić na biurko z niedużym blatem o głębokości nawet 50-60 cm. Podobnie przedstawia się kwestia szerokości blatu – rekomendowane 120-160 cm również możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Nieco większą czujnością należałoby się jednak wykazać w temacie wysokości biurka – tutaj decydujący będzie wzrost danego użytkownika. W przypadku osób niewysokich i przeciętnego wzrostu, przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem są biurka z blatem na wysokości 72-76 cm. Dla wysokich użytkowników dużo lepszą opcją będzie model z blatem umieszczonym na wysokości 80-85 cm. Jeżeli jednak biurko ma być użytkowane przez osoby o znacząco różniącym się wzroście, warto zastanowić się nad biurkiem z regulowaną wysokością blatu.

 

Funkcjonalne biurka ze schowkami – zadbaj o przestrzeń do przechowywania

Przy wyborze biurka do pracy warto również przemyśleć kwestie związane z przechowywaniem. Dostępne na rynku modele mogą się w tym temacie pochwalić szeregiem różnych możliwych rozwiązań. Funkcjonalne biurka z szufladami, zamykanymi szafkami, biurka z półkami lub nadstawkami, nowoczesne biurka z  uchwytami na tablety lub wmontowanymi w blaty przegródkami na dokumenty – wyobraźnia projektantów poczyna sobie tutaj coraz odważniej.

 

Co jednak w sytuacji, jeśli wybrany przez nas model nie posiada wystarczającej liczby schowków, albo wręcz nie posiada ich wcale? Z pomocą nadciągają kontenerki podbiurkowe. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie, wybierajcie zwłaszcza kontenerki na kółkach. Warto też nie zapominać o półkach i regałach wiszących – nie zabiorą cennej powierzchni na podłodze, a mimo tego zapewnią całkiem sporo dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

 

Jak ustawić biurko w pokoju?

Wybór funkcjonalnego biurka to jeszcze nie koniec drogi do celu, jakim jest stworzenie komfortowego miejsca do pracy. Spore znaczenie będzie tutaj również miało jego ustawienie. Jak ustawić biurko w pokoju, aby pracowało nam się wygodnie? Warto tutaj uwzględnić w szczególności dwie kwestie. Pierwszą z nich jest naturalne światło znajdujące się w pomieszczeniu, w którym planujemy ustawić biurko. W miarę możliwości starajmy się unikać ustawienia biurka frontem lub tyłem do okna.

 

W pierwszym przypadku narazimy się na męczące dla oczu światło o niektórych porach dniach, w drugim – w dużej mierze zasłonimy światło sobą, a to, które pozostanie, będzie odbijać się od monitora. Najlepiej sprawdza się ustawienie biurka bokiem do okna. Jeśli nasza praca wymaga nie tylko pracy z komputerem, ale i pisania ręcznego, w przypadku osób praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, w przypadku leworęcznych – z prawej. Zadbajmy również o to, aby ustawić biurko w taki sposób, żebyśmy nie mieli problemów z odsuwaniem od niego krzesła. Postarajcie się, aby za biurkiem została wolna przestrzeń przynajmniej 75 cm.

główne_czym-kierowac-sie-przy-wyborze-funkcjonalnego-biurka

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.