Faktoring i inne sposoby na finansowy sukces Twojego startupu!

Statystyki są bezlitosne. Ponad 80% nowopowstałych firm w naszym kraju upada po pierwszym roku działalności. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają uchronić Twój biznes przed zamknięciem.

  1. Zatory płatnicze

Jednym z kluczowych zagrożeń dla firm działających w naszym kraju są zatory płatnicze. Taka sytuacja ma miejsce, gdy oferujesz swoim kontrahentom długie terminy płatności na fakturach, a w rezultacie nie masz środków na bieżącą działalność czyli np. opłacenie podatków, wypłatę wynagrodzeń dla pracowników czy uregulowanie zobowiązań wobec Twoich podwykonawców. – Sposobów na uniknięcie problemów z zatorami płatniczymi jest kilka. Najpowszechniejszym jest wybór kredytu obrotowego. Jednak firmy dopiero wchodzące na rynek lub nieposiadające twardych zabezpieczeń często nie mogą liczyć na tego rodzaju wsparcie. Alternatywą pozostaje faktoring czyli zamiana faktur na pieniądze – podkreśla Joanna Gasek z Idea Money. – Zaletą faktoringu są nie tylko niskie limity przyznawane firmom, ale również finansowanie faktury o wartości nawet 100 złotych. To duża pomocą dla firm, które startują z działalnością i potrzebują dodatkowych środków na bieżącą działalność.

  1. Dodatkowe źródła finansowania

Podstawowym źródłem finansowania nowych przedsięwzięć biznesowych w Polsce nadal są środki własne przedsiębiorców, ewentualnie pozyskiwane od rodziny i znajomych. Jednak w dłuższej perspektywie mocno ogranicza to swobodę działalności takiej firmy. Obecnie rozpoczynając swoją przygodę ze światem biznesu możesz szukać zewnętrznych źródeł finansowania, które nie tylko pozwalają zabezpieczać bieżące funkcjonowanie, ale również ułatwiają inwestowanie i rozwój firmy. Oto kilka propozycji, z których możesz skorzystać szukając dodatkowych źródeł gotówki dla Twojej firmy:

  • dotacje unijne
  • pozyskanie inwestora strategicznego
  • crowdfunding
  • wsparcie ze strony tzw. aniołów biznesu
  • udział w konkursach dotacyjnych organizowanych przez korporacje i instytucje samorządowe, administrację państwową itd.
  1. Kontroluj wydatki

Firmy wchodzące na rynek popełniają często jeden z kardynalnych błędów. Ich uwaga w zbyt małym stopniu skoncentrowana jest na kontrolowaniu wydatków. W efekcie posiadane środki inwestowane są w zakupy, czy usługi bez których na danym etapie działalności firma spokojnie by sobie poradziła.

W efekcie w bilansie finansowym przedsiębiorstwa wydatki znacząco górują nad przychodami, które na samym początku istnienia biznesu stanowią o jego „być albo nie być”. Często warto rozważyć zakup ekspresu do kawy, czy wynajem biura w centrum miasta, decydując się na tańsze rozwiązania i bardziej oszczędne gospodarowanie posiadanym na starcie kapitałem.

  1. Płynność finansowa

Bez stabilnej sytuacji finansowej trudno mówić o bezpiecznym funkcjonowaniu firmy na dynamicznie zmieniającym się rynku. Startujesz z biznesem pamiętaj o „płynności finansowej”. Twoja firma musi posiadać zdolność nie tylko do spłacania bieżących zobowiązań, ale również do dokonywania zakupów sprzętu, towarów i korzystanie z usług podwykonawców. To właśnie od tego czy Twoja firma będzie zachowywać „płynność finansową” zależy czy będzie w stanie wypłatać wynagrodzenie pracownikom, ale również Tobie, jako pomysłodawcy i właścicielowi firmy.

Trudno mówić o generowaniu zysków bez utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej. W przypadku, gdy właściciel dostrzega brak płynności finansowej może albo sięgnąć po produkty kredytowe oferowane przez banki, lub zdecydować się na faktoring. – W rozmowach z naszymi klientami wyraźnie sygnalizujemy. Dzięki dostępowi do szybkich pieniędzy za wystawione faktury, nie musisz martwić się o brak środków na opłacenie rachunków czy zakup potrzebne sprzętu. Po prostu przesyłasz do Idea Money faktury, my wypłacamy Ci pieniądze. W tej sytuacji masz dostęp do środków finansowych umożliwiających spłatę Twoich zobowiązań. A przy wyborcze faktoringu pełnego, to my bierzemy na siebie odzyskanie wierzytelności od Twojego kontrahenta – zaznacza Magdalena Sikorska-Okuniewska z Idea Money.

  1. Finansuj rozwój

Ważne jest również unikanie błędów popełnianych przez inne firmy. Nie koncentruj się na administrowaniu, zapominając o produkcie czy sprzedaży. Podobnie, nie zapominaj o pozostałych dwóch obszarach. Bowiem tylko zachowując właściwą równowagę w triadzie sprzedaż-produkt-zarządzanie, jesteś w stanie skutecznie rywalizować z konkurencją i rozwijać swoją firmę.

Nierzadko zdarza się, że właściciele firm przeznaczają dużo energii na doskonalenie produktu, podczas gdy zapominają, że to właśnie sprzedaż wpływa na zyski firm. Podobnie sytuacja ma się, gdy skupiają się na administrowaniu i zarządzaniu zapominając o konieczności podnoszenia jakości produktów i usług, ich skutecznej sprzedaży. – Często przedsiębiorca traci niezwykle dużo cennego czasu na wystawianiu faktur i potem odzyskiwaniu należności od kontrahentów. Dodatkowo jeżeli Ci spóźniają się z płatnościami, musi szukać dodatkowego finansowania, co również wymaga czasu i wizyt w bankach. Wybierając faktoring, oszczędza czas na oczekiwaniu na płatności od kontrahentów. Dodatkowo nie musi przy każdym braku środków na bieżącą działalność odwiedzać banków czy innych instytucji finansowych szukając finansowania – wylicza Agnieszka Miszczuk z Idea Money. Dlatego z jednej strony warto outsourcować wiele zadań z triady sprzedaż-produkt-administrowanie, z drugiej strony kontrolować wydatki ponoszone we wskazanych obszarach.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie zarządzać finansami swojego biznesu? Wejdź na stronę ideamoney.pl lub umów się na spotkanie z Agnieszką Miszczuk, tel. 783 990 571, mail agnieszka.miszczuk@ideamoney.pl

 

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.